O Stanley Cup teď chytají nováčci, září Ward

RALEIGH

Finalisté Stanleyova poháru jsou na brankářském postu v naprosto odlišné situaci. Zatímco v dresu Caroliny září nováček Cam Ward, Edmonton hledá náhradu za zraněného Dwayna Rolosona a nemá to jednoduché. Prokázal to středeční druhý zápas, protože zatímco Ward si díky 25 úspěšným zákrokům připsal čisté konto, Jussi Markkanen při své premiéře v play-off kapituloval pětkrát.

Ward si připsal druhou nulu v play-off a stal se teprve jedenáctým nováčkem s čistým kontem ve finálové sérii. Tím posledním byl dosud v roce 1986 Patrick Roy ještě v dresu Montrealu. "Je to zásluha týmu. Hráli přede mnou skvěle. V řadě situací zblokovali střely, které by určitě skončily v brance," řekl po utkání novinářům Ward, který sice v prvním klání inkasoval čtyřikrát, ale klíčovými zákroky se výrazně podepsal pod výhru.

Definitivně zlomil odpor Edmontonu jen 2,4 sekundy před koncem druhé části Cory Stillman, který zvýšil na 3:0. "Jak vždycky říkám: dvougólové vedení je před třetí třetinou nejhorší náskok. Byl to zlom," komentoval svou trefu útočník, který před dvěma roky získal Stanleyův pohár s Tampou Bay.

Carolině vycházejí přesilovky

Edmonton se pokusí doma vyhrabat z propasti. Carolina totiž jako třicátý tým v historii využila domácí prostředí v obou úvodních zápasech v sérii a jen Chicago v roce 1971 takto rozehraný boj ztratilo, když prohrálo s Montrealem v sedmi duelech. "Hodně hráčů se snaží udělat v zápase až moc. Potřebujeme od řady z nich více předvídavosti," prohlásil trenér Edmontonu MacTavish.

Pokud budou chtít v dalším utkání v noci ze soboty na neděli středoevropského času Oilers uspět, musí se vrátit ke hře, kterou předváděli necelé první dvě třetiny v úvodním duelu. Po gólu kapitána Hurricanes totiž došlo ke zlomu a Carolina má za posledních 83 minut série proti soupeři skóre 10:1.

Podle Dvořáka musí Edmonton víc střílet

Podle českého útočníka Radka Dvořáka musí byl Edmonton aktivnější při střelbě. "Největší rozdíl oproti prvnímu zápasu byl v tom, že jsme málo stříleli. Navíc jsme nedokázali využít těch pár šancí, které jsme měli," řekl televizní stanici TSN Dvořák, který ještě v jedenácti zápasech play-off nebodoval.

Čtyřikrát se přitom Hurricanes prosadili v přesilové hře, z toho třikrát v druhém utkání, kdy jim soupeř nabídl deset výhod. "Hráli jsme přesilovky celkem dobře celý rok. Dařilo se nám v nich i v play-off a je potřeba, aby to pokračovalo. Speciální formace rozhodují zápasy," prohlásil trenér Caroliny Peter Laviolette. "Jejich přesilovky jsou efektivnější než naše. Musíme to doma změnit," řekl MacTavish.