Tampa Bay - Philadelphia 3:5Voráček pomohl skolit vládce NHL, Jágr nadále stoupá vzhůru

Tampa Bay/Praha

Český hokejista Jakub Voráček přispěl v pátečním zápasu NHL dvěma asistencemi k výhře Philadelphie 5:3 na ledě nejlepšího mužstva soutěže Tampy Bay. Nejproduktivnější Čech sezóny Voráček se tak dostal zpět do čela statistiky ligových nahrávačů. U jedné z tref domácích asistoval útočník Ondřej Palát. Obránce Roman Polák gólem a přihrávkou nezabránil prohře Toronta 3:4 v prodloužení s Coloradem. Jaromír Jágr odehrál za Calgary 1732. zápas v NHL.

Jakub Voráček (93) s brankářem Brianem Elliottem a Robertem Haggem v pozadí.

Na stadiónu Lightning to zvlášť v poslední době nebývá pro hostující mužstva jednoduché. Proti Philadelphii Tampa Bay doma padla po předchozích osmi výhrách.

Flyers v utkání nezačali dobře, po brance Stamkose prohrávali 0:1 a za stejného stavu také první třetina skončila. V té následné Philadelphia srovnala krok – u Simmondsovy vyrovnávací trefy asistoval Voráček. Hodně důležitý pak byl Couturierův gól na 3:2 jen 12 sekund před koncem periody. Ve třetí části skóre ještě za Flyers upravil Manning a za podpory Voráčka finský útočník Filppula. Třetí gól Lightning vstřelil Johnson.

Ryšavý český forvard druhou asistencí v zápase zároveň dosáhl na jedno jubileum – 400. bod v dresu Philadelphie. Třemi body se na první výhře Flyers po třech porážkách za sebou podíleli útočníci Sean Couturier (1+2) a Claude Giroux (0+3).

Polákův icetime roste

Velmi vyrovnaný byl duel na ledě Colorada (4:3 po prodl.), v němž odehrál téměř 22 minut obránce Toronta Roman Polák. Český hokejista, který s klubem podepsal smlouvu až v průběhu sezóny, od přísného kouče Babcocka dostává v posledních zápasech čím dál více prostoru. Utkání Polák zakončil s bodovou bilancí 1+1, z výhry svého mužstva se však neradoval.

V každé ze tří třetin daly oba celky po jednom gólu - Polákův moment přišel ve druhé části, když srovnal na 2:2. Colorado pak po brance Kerfoota ze třetí periody znovu vedlo, necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby srovnal Van Riemsdyk, v prodloužení se ale v přesilovce prosadil J. T. Compher, čímž rozhodl o bodu navíc pro Avalanche.

Zachovo New Jersey padlo

V souboji s Buffalem poslal New Jersey do vedení Wood – jako druhý u jeho branky asistoval Pavel Zacha. Ten získal pátý bod v devíti zápasech po výkonnostní pauze zkraje prosince.

Po brance Moorea ve druhé části už Devils vedli nad Sabres 3:1, ještě před druhou sirénou však snížil Jack Eichel na 2:3, stejný hráč ve třetí třetině skóre srovnal. První brankou v sezóně pak o výhře Buffala 4:3 v prodloužení rozhodl Rasmus Ristolainen

Velkou pozornost na sebe v pátečních zápasech NHL upoutal forvard Mikael Granlund, který hattrickem dovedl Minnesotu k vítězství 4:2 nad Nashvillem. Finský hokejista se dvakrát trefil v první části, za stavu 3:2 pro domácí pojistil výhru svou třetí brankou v utkání.

Nejenže Predators v utkání přišli o body, zranil se jim totiž také nejproduktivnější hráč Filip Forsberg. Ten ze střetnutí s Minnesotou za nevyjasněných okolností odstoupil deset minut před koncem zápasu.

Hanzal a Rutta nehráli

Výhru Dallasu nad St. Louis, o níž se dvěma góly těsně před dovršením 60minutové hrací doby postaral Alexander Radulov, oslavil český centr Martin Hanzal jen z tribuny. Statný útočník má v sezóně už 13 absencí, mimo hru je teď kvůli zranění v dolní části těla, tato vynucená pauza by však neměla trvat dlouho.

Na střídačce svého týmu se neobjevil ani bek Jan Rutta, ten ale patrně nehrál vinou nepovedeného představení proti Vancouveru, kdy byl na ledě u třech inkasovaných branek. Z jiného než zdravotního důvodu se Rutta dostal v NHL mimo sestavu poprvé. Chicago za jeho neúčasti přehrálo Edmonton 4:3 v prodloužení. Obránce Michal Kempný strávil v utkání na ledě 12 minut.

Nielsen králem nájezdů NHL, Jágr překonal Francise

Detroit s Jimmym Howardem v brance ukončil proti New Yorku Rangers třízápasovou sérii porážek. Hokejisté Red Wings zvítězili 3:2 na nájezdy, jediným úspěšným pokusem o tom rozhodl už v první sérii Frans Nielsen, jenž tak dosáhl na cenný rekord. Dánský útočník svým úspěšným pokusem rozhodl v NHL už 21. nájezdovou loterii, což je nevyšší číslo v historii soutěže.

Jaromír Jágr nastoupil za Calgary ve druhém utkání po zranění, odehrál 13 minut a ve statistice +/- si připsal jeden mínusový bod. 46letý útočník musel s Flames skousnout porážku 1:2 na ledě Anaheimu.

1732. odehraným utkáním v NHL se Jágr dostal na třetí místo historických tabulek namísto Rona Francise. Před nejproduktivnějším Evropanem v historii ligy je ještě Mark Messier, který má 1756 zápisů, a Gordie Howe (1767).

NHL:
New Jersey - Buffalo 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 14. Wood (Zacha), 29. Marcus Johansson, 35. J. Moore - 39. a 52. Eichel, 26. Josefson, 63. Ristolainen. Střely na branku: 38:29. Diváci: 16.514. Hvězdy utkání: 1. Ristolainen, 2. Eichel (oba Buffalo), 3. Johansson (New Jersey).
Ottawa - Columbus 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
Branky: 26. Brassard, 35. Paul, 39. Duchene, 48. Stone, 50. Ryan - 25. a 28. Milano, 28. Anderson, 60. Werenski. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.031. Hvězdy utkání: 1. Duchene, 2. Karlsson, 3. Phaneuf (všichni Ottawa).
Detroit - NY Rangers 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 28. Athanasiou, 48. Zetterberg, rozhodující sam. nájezd Nielsen - 18. Desharnais , 43. Lettieri. Střely na branku: 35:39. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. Athanasiou (Detroit), 2. Lundqvist (NY Rangers), 3. Howard (Detroit).
Tampa Bay - Philadelphia 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Branky: 8. Stamkos, 36. Point (Palát), 49. Johnson - 27. Simmonds (Voráček), 31. Gostisbehere, 40. Couturier, 42. Manning, 60. Filppula (Voráček). Střely na branku: 27:38. Diváci: 19.092. Hvězdy utkání: 1. Giroux, 2. Elliott (oba Philadelphia), 3. Johnson (Tampa).
Carolina - Pittsburgh 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 27. Ryan, 39. Aho - 5. Dumoulin. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17.975. Hvězdy utkání: 1. Slavin, 2. Aho, 3. Pesce (všichni Carolina).
Winnipeg - NY Islanders 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky: 3. Matthias, 17. Wheeler, 44. Connor, 53. Lowry - 35. a 57. Lee. Střely na branku: 37:44. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Hellebuyck, 2. Connor, 3. Lowry (všichni Winnipeg).
Dallas - St. Louis 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
Branky: 58. a 59. Radulov, 24. Janmark, 56. Jamie Benn - 44. Tarasenko, 45. Thompson. Střely na branku: 31:37. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Radulov, 2. Benn, 3. Bishop (všichni Dallas).
Colorado - Toronto 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 12. MacKinnon, 31. Rantanen, 45. Kerfoot, 64. Compher - 15. Martin (Polák), 35. Polák, 59. Van Riemsdyk. Střely na branku: 28:34. Diváci: 18.013. Hvězdy utkání: 1. MacKinnon, 2. Compher, 3. Zadonov (všichni Colorado).
Edmonton - Chicago 3:4 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 15. Puljujärvi, 58. Nugent-Hopkins, 60. Draisaitl - 20. Hartman, 35. DeBrincat, 49. Oesterle, 61. Kane. Střely na branku: 45:36. Diváci: 18.347. Hvězdy utkání: 1. Glass (Chicago), 2. Nugent-Hopkins (Edmonton), 3. Kane (Chicago).
Minnesota - Nashville 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 8., 12. a 60. Mikael Granlund, 34. Dumba - 11. P.K. Subban, 43. Turris. Střely na branku: 38:43. Diváci: 19.147. Hvězdy utkání: 1. Granlund, 2. Spurgeon, 3. Dumba (všichni Minnesota).
Anaheim - Calgary 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 4. Fowler, 43. Rakell - 32. Ferland. Střely na branku: 41:23. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Fowler, 2. Getzlaf (oba Anaheim), 3. Smith (Calgary).