Detroit - San Jose 2:1 SNMrázek vychytal krajana a Detroit slaví! Neuvirth střídal

New York

Zcela rozdílné večery zažili ve středu v NHL dva čeští brankáři. Zatímco Petr Mrázek pochytal 30 střel a byl ústřední postavou hokejistů Detroitu v utkání proti San Jose, v němž Red Wings udolali soupeře 2:1 po samostatných nájezdech, Michal Neuvirth v dresu Philadelphie byl po pěti inkasovaných gólech v duelu s Washingtonem střídán.

Brankář Detroitu Petr Mrázek se raduje z výhry nad San Jose poté, co vychytal v nájezdu krajana Tomáše Hertla.

V Detroitu museli diváci čekat na první gól až do 47. minuty, kdy se trefil domácí obránce Trevor Daley. Vyrovnání zařídil v 56. minutě forvard Kevin Labanc. Drama rozhodl až v sedmé sérii rozstřelu Justin Abdelkader a Mrázek, který následně vychytal pokus krajana Tomáše Hertla v dresu Žraloků, byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Rudá křídla ukončila sérii pěti domácích porážek v řadě, Hertl asistoval u jediného úspěchu hostí.

V posledních čtyřech zápasech, do nichž Mrázek zasáhl od začátku, vychytal tři výhry včetně dvou čistých kont. "Když člověk dostává hodně prostoru, vrací se mu sebevědomí," řekl ostravský rodák. Všiml si toho i trenér Jeff Blashill. "Je vidět, že si věří. Každý v týmu zažil jeho špičkovou formu. Když si takhle důvěřuje, je to opravdu dobrý brankář," prohlásil Blashill. "Prošel si složitějšími časy, ale je vidět, že se z toho vyhrabal a vrátil se zpátky," pochválil odchovance Vítkovic Abdelkader.

Neuvirthovo zaváhání nastartovalo obrat

Washington po úvodní třetině prohrával 0:2, pak ale na počátku prostřední části ho dvěma brankami v rozmezí 47 vteřin smazal centr Chandler Stephenson. Jeho první gól Capitals nastartoval. Dánský útočník Lars Eller z rohu mantinelu poslal puk na Neuvirtha, kotouč skončil mezi jeho betony, a protože ho dezorientovaný brankář ztratil z dohledu, Stephensonovi stačilo pouze jej doklepnout.

"Nechal jsem se překvapit a to je špatně. Postavilo je to na nohy," řekl o klíčovém momentu český brankář. Washington nakonec otočil souboj pěti trefami v řadě. Konečnou výši prohry Letců 3:5 zmírnil jubilejním desátým zásahem v této sezóně nejproduktivnější český hráč Jakub Voráček, který před brankou tečoval střelu beka Ivana Provorova od modré. Nejlepší nahrávač soutěže bodoval potřetí za sebou.

Neuvirth pustil pět z dvaceti střel a v desáté minutě závěrečné třetiny ho v brance Philadelphie vystřídal pětadvacetiletý Alex Lyon, jenž si při svém debutu v NHL připsal pět zákroků. Do sestavy vítězů se nevešel útočník Jakub Vrána.

V posledním středečním duelu nedalo Toronto šanci Ostrovanům z New Yorku, kanadský tým zvítězil přesvědčivě 5:0 a uspěl ve čtvrtém z posledních pěti duelů. Travis Dermott a Justin Holl, kteří byli povoláni z farmy z AHL na místo nemocných zadáků Rona Hainseyho a Romana Poláka, si připsali premiérové trefy v NHL a brankář Frederik Andersen pochytal všech 28 střel soupeře.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Toronto - New York Islanders 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 6. Kapanen, 14. Matthews, 31. Marner, 39. Dermott, 44. Holl. Střely na branku: 50:28. Diváci: 19 267. Hvězdy utkání: 1. Dermott, 2. Holl, 3. Andersen (všichni Toronto).
Washington - Philadelphia 5:3 (0:2, 3:0, 2:1)
Branky: 23. a 24. Stephenson, 35. Burakovsky, 46. Oshie, 50. Smith-Pelly - 2. Patrick, 8. Konecny, 51. Voráček. Střely na branku: 25:30. Brankář Michal Neuvirth (Philadelphie) odchytal 49:06 minut, inkasoval pětkrát z 20 střel a úspěšnost zákroků měl 75 procent. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Stephenson, 2. Eller, 3. Oshie (všichni Washington).
Detroit - San Jose 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 47. Daley, rozhodující sam. nájezd Abdelkader - 56. Labanc (Hertl). Střely na branku: 44:31. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal celé utkání, inkasoval jednou z 31 střel a úspěšnost zákroků měl 96,8 procenta. Diváci: 19 515. Hvězdy utkání: 1. Abdelkader, 2. Mrázek (oba Detroit), 3. M. Jones (San Jose).