Stav série 2:1

Palát a spol. Washingtonu finálový mečbol nedovolili. Kempný znovu fauloval

16. května 2018 05:48 - Washington
(Aktualizováno: 16. května 2018 06:04)

Český útočník Ondřej Palát se jednou asistencí podílel na vítězství Tampy Bay 4:2 nad Washingtonem ve třetím duelu finále play off Východní konference NHL, díky čemuž Bolts snížili stav série hrané na čtyři výhry na 1:2 na zápasy. Hostům vyšel start, na začátku druhé třetiny vedli už 3:0, dva góly přitom vstřelili z přesilovek. Domácí pak ve druhé polovině utkání už stačili jen zkorigovat výši porážky. Čtvrtý zápas je na programu ve čtvrtek opět na ledě Capital One Areny ve Washingtonu.

Alex Brandon, ČTK/AP

Palát asistoval u branky na 3:0, v polovině utkání ale domácí po jeho chybě snížili. Na straně poražených předvedl opět nešetrný zákrok Michal Kempný, který v předbrankovém prostoru krosčekoval Tylera Johnsona.

Tampa Bay si vypracovala tříbrankový náskok v rozmezí 14. až 24. minuty. První dvě trefy zápasu vstřelila po podobných akcích v přesilovách hrách - Victor Hedman přihrával od modré čáry a střelou z první vymetli horní růžek Steven Stamkos z levého kruhu a Nikita Kučerov z pravého.

Při třetím gólu Palát posunul puk do pravého kruhu Kučerovovi, který na sebe navázal protihráče i pozornost gólmana Bradena Holtbyho. Ruský útočník poté uvolnil ze druhé vlny najetého Hedmana, který zakončoval akci do prázdné branky. Český útočník si vylepšil svou bilanci v play off na pět branek a pět asistencí, ale vzápětí svůj příspěvek znehodnotil chybou. Paláta ztratil u hrazení v obranném pásmu pod tlakem soupeře puk a Brett Connolly snížil.

Klid vrátil Tampě Bay ve 36. minutě Brayden Point, který se zorientoval ze všech nejlépe ve skrumáži před brankou. Washington zdramatizoval zápas gólem Jevgenije Kuzněcova až v závěru při hře bez brankáře, k níž se odhodlal už v 57. minutě. Ještě předtím mohl snížit Jakub Vrána, ale jeho střelu zastavila ve třetí třetině tyč.

"Pokud necháte opravdu dobrým týmům, jakým oni jsou, více volného prostoru, dorazí vás. To se v prvních dvou zápasech stalo. Dnes jsme k nim rychleji přistupovali a neměli moc času, aby něco vymysleli," uvedl kouč Tampy Bay Jon Cooper.

Ruská palba

Hosté se tak vrátili do hry o postup. "Musíme mít krátkou paměť a dnešní zápas hodit za hlavu. Nikdo nečekal, že vyhrajeme 4:0, že? Všichni jsme věděli, že to bude těžká série. Teď si musíme odpočinout a zůstat pozitivní," uvedl Kuzněcov.

Kuzněcov s krajanem Alexandrem Ovečkinem dohromady vypálili 21 střel. "Nikdo nám neříkal, že to bude snadné a že nám tady v naší aréně darují dvě výhry. Musíme hrát příště chytřeji a s větším touhou zvítězit," podotkl Ovečkin.

Tampa Bay se v utkání strachovala i o zdraví svých dvou klíčových hráčů. Kapitán Stamkos schytal do pravého kolene střelu od spoluhráče Braydona Coburna. Johnsona poslal Kempný k ledu nešetrným úderem do horní části zad. Český obránce, který už minule krosčekoval do obličeje Cedrika Paquettea a vyfasoval za zákrok pokutu, byl za faul potrestán dvěma minutami. Oba útočníci Lightning se ještě vrátili do zápasu a dohráli ho.

Finále Východní konference play off NHL - 3. zápas:
Washington - Tampa Bay 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Branky: 31. Connolly, 57. Kuzněcov - 14. Stamkos, 22. Kučerov, 24. Hedman (Palát), 37. Point. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Hedman, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay). Stav série: 2:1.