Washington - Tampa Bay 2:4Stav série 2:1Palát a spol. Washingtonu finálový mečbol nedovolili. Kempný znovu fauloval

Washington

Český útočník Ondřej Palát se jednou asistencí podílel na vítězství Tampy Bay 4:2 nad Washingtonem ve třetím duelu finále play off Východní konference NHL, díky čemuž Bolts snížili stav série hrané na čtyři výhry na 1:2 na zápasy. Hostům vyšel start, na začátku druhé třetiny vedli už 3:0, dva góly přitom vstřelili z přesilovek. Domácí pak ve druhé polovině utkání už stačili jen zkorigovat výši porážky. Čtvrtý zápas je na programu ve čtvrtek opět na ledě Capital One Areny ve Washingtonu.

Ondřej Palát (vpravo) se natahuje po puku společně s obráncem Washingtonu Dmitrijem Orlovem.

Palát asistoval u branky na 3:0, v polovině utkání ale domácí po jeho chybě snížili. Na straně poražených předvedl opět nešetrný zákrok Michal Kempný, který v předbrankovém prostoru krosčekoval Tylera Johnsona.

Tampa Bay si vypracovala tříbrankový náskok v rozmezí 14. až 24. minuty. První dvě trefy zápasu vstřelila po podobných akcích v přesilovách hrách - Victor Hedman přihrával od modré čáry a střelou z první vymetli horní růžek Steven Stamkos z levého kruhu a Nikita Kučerov z pravého.

Při třetím gólu Palát posunul puk do pravého kruhu Kučerovovi, který na sebe navázal protihráče i pozornost gólmana Bradena Holtbyho. Ruský útočník poté uvolnil ze druhé vlny najetého Hedmana, který zakončoval akci do prázdné branky. Český útočník si vylepšil svou bilanci v play off na pět branek a pět asistencí, ale vzápětí svůj příspěvek znehodnotil chybou. Paláta ztratil u hrazení v obranném pásmu pod tlakem soupeře puk a Brett Connolly snížil.

Klid vrátil Tampě Bay ve 36. minutě Brayden Point, který se zorientoval ze všech nejlépe ve skrumáži před brankou. Washington zdramatizoval zápas gólem Jevgenije Kuzněcova až v závěru při hře bez brankáře, k níž se odhodlal už v 57. minutě. Ještě předtím mohl snížit Jakub Vrána, ale jeho střelu zastavila ve třetí třetině tyč.

"Pokud necháte opravdu dobrým týmům, jakým oni jsou, více volného prostoru, dorazí vás. To se v prvních dvou zápasech stalo. Dnes jsme k nim rychleji přistupovali a neměli moc času, aby něco vymysleli," uvedl kouč Tampy Bay Jon Cooper.

Ruská palba

Hosté se tak vrátili do hry o postup. "Musíme mít krátkou paměť a dnešní zápas hodit za hlavu. Nikdo nečekal, že vyhrajeme 4:0, že? Všichni jsme věděli, že to bude těžká série. Teď si musíme odpočinout a zůstat pozitivní," uvedl Kuzněcov.

Kuzněcov s krajanem Alexandrem Ovečkinem dohromady vypálili 21 střel. "Nikdo nám neříkal, že to bude snadné a že nám tady v naší aréně darují dvě výhry. Musíme hrát příště chytřeji a s větším touhou zvítězit," podotkl Ovečkin.

Tampa Bay se v utkání strachovala i o zdraví svých dvou klíčových hráčů. Kapitán Stamkos schytal do pravého kolene střelu od spoluhráče Braydona Coburna. Johnsona poslal Kempný k ledu nešetrným úderem do horní části zad. Český obránce, který už minule krosčekoval do obličeje Cedrika Paquettea a vyfasoval za zákrok pokutu, byl za faul potrestán dvěma minutami. Oba útočníci Lightning se ještě vrátili do zápasu a dohráli ho.

Finále Východní konference play off NHL - 3. zápas:
Washington - Tampa Bay 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Branky: 31. Connolly, 57. Kuzněcov - 14. Stamkos, 22. Kučerov, 24. Hedman (Palát), 37. Point. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Hedman, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay). Stav série: 2:1.