100 let hokeje: Od krutých debaklů ke Gretzkého slzám

23. října 2008 10:04 - PRAHA

Počáteční výprasky vystřídala velká vítězství. Hokejové kolo dějin se několikrát přetočilo i na českou stranu. Střety s Kanaďany jsou dnes pro naše fanoušky stejně zajímavé, jako bývaly zápasy se Sověty. První duely československých týmů s Kanaďany však byly kruté.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

V Antverpách v roce 1920 inkasovala československá reprezentace potupných patnáct branek. O čtyři rok později ale bylo mnohem hůř. Na olympiádě v Chamonix prohrálo Československo s Kanadou 0:30! Děsivý debakl zůstane asi navždy nejtěžší porážkou našich hokejových dějin.

Ale časy se změnily. V roce 1949 porážejí Konopásek a spol. ve Stockholmu poprvé v historii Kanadu 3:2. Nejslavnější konfrontace evropského a zámořského hokeje ale přinesla až sedmá dekáda minulého století. Povýšeným hokejistům z NHL spadla čelist, když v prvním duelu tzv. Série století podlehli v Montrealu týmu SSSR 3:7. Ostře sledované klání ale nakonec ovládli profesionálové z NHL. Na zpáteční cestě se zastavili i v pražské Sportovní hale.

Deník Právo připomíná nejvýraznější kapitoly 100 let našeho hokeje
Slavné ligové kluby a triumfy 22. října
Jak jsme na ledě potkali Kanadu 23. října
Úspěch a zmar generace 40. let 24. října
Nesmiřitelné bitvy se Sověty 25. října
Od Štvanice až k Sazka Areně 27. října
Zlatý lesk reprezentace 70. let 29. října
Černé momenty české historie 30. října
Zlatý hattrick na přelomu století 31. října
Česká stopa v NHL 1. listopadu
Triumf století v Naganu 3. listopadu

Pro náš hokej zůstane přelomovým turnajem Kanadský pohár z roku 1976. Československé mužstvo koučované Karlem Gutem a Jánem Starším udělalo v zámoří skvělou reklamu. I díky vítězství 1:0 nad Kanadou ve skupině, které vychytal gólman Dzurilla, se naši dostali až do finále. Tam s Javorovými listy sice dvakrát prohráli, ale dostalo se jim ovací. „Po turnaji museli uznat, že něco umíme. Dveře do zámoří jsme pootevřeli,“ soudil bývalý útočník Josef Augusta.

Od těch dob si Češi užili nad Kanaďany mnohých vítězství, ale snad žádné nebylo tak sladké jako semifinálová výhra po nájezdech při olympiádě v Naganu před deseti lety. Na zákrocích skvělého Dominika Haška skončily kanadské zlaté naděje, které na střídačce obrečel i nejlepší hokejista dějin Wayne Gretzky. I kvůli tomu už Kanaďané dnes před Čechy ramena dělat nemůžou.

Památné bitvy s Javorovými listy
29. září 1972 – Profesionálové z NHL ve Sportovní hale.
Čtyři vteřiny před koncem srovnal výsledek přátelského zápasu na 3:3 v power play Serge Savard.
9. září 1976 – Dzurillova noc v Montrealu.
Utkání základní skupiny Kanadského poháru se změnilo v symfonii slovenského gólmana Dzurilly. Jediný gól zápasu vstřelil Milan Nový.
15. září 1976 – Výměna dresů po úchvatném finále.
Sittler v prodloužení rozhodl o triumfu domácích 5:4. Finalisté Kanadského poháru si pak přímo na ledě vyměnili dresy.
3. května 1985 – Šejbův hattrick.
Ani hvězdní Lemieux s Yzermanem neměli ten den na pardubického kanonýra Šejbu. Titul světových mistrů pečetil do prázdné branky Lála.
8. května1997 – Tři proti Vůjtkovi.
Střelce tří branek Vladimíra Vůjtka napadla při MS ve Finsku trojice soupeřů. Hromadná rvačka oslabila český tým, který ztratil šanci na zlato.
20. února 1998 – Hašek zamkl branku. 
Nerozhodné semifinále ZOH v Naganu rozhoduje v nájezdech rána Roberta Reichla a pět životních zákroků gólmana Dominika Haška.

Marek Burkert, Právo

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Patička stránky: