Rubriky:

Ostatní

100 let hokeje: K prvnímu titulu pomohl rakouský zázrak

24. října 2008 09:26 - PRAHA

První poválečný světový šampionát hokejistů hostila v roce 1947 Praha a domácí se na ledě památné Štvanice dočkali vytouženého titulu. V národním týmu se tehdy sešla generace skvělých hráčů. V brance zářil Modrý, obranu řídili Pácalt či Trousílek a útoku dominovali Zábrodský, Konopásek, Drobný a Roziňák. Přesto byla cesta za premiérovým zlatem v Praze složitá a po prohře 1:2 se Švédy už pohasínaly naděje.

„Tenkrát drobně pršelo, což hodně ovlivnilo kvalitu ledu, a nám se těžko kombinovalo. Soupeř dal navíc hned z první akce gól z ofsajdu,“ vzpomínal při letošní návštěvě Prahy na duel se severským týmem jeden z posledních dvou žijících šampiónů Vladimír Zábrodský. Při hymně soupeře po zápase měl slzy v očích.

Prakticky nikdo nevěřil, že by favorizovaní Švédové mohli o den později v posledním utkání podlehnout slabému Rakousku. Jenže stal se hokejový zázrak. Vedení outsidera se zvěstovalo divákům i z jeviště Národního divadla a závěr zápasu, z nějž Švédové odešli poraženi 1:2, se hrál v úžasné kulise bleskově zaplněného hlediště. Vyčerpané rakouské hráče nesli nadšení diváci na ramenou. Svěřenci trenéra Buckny už historický triumf nepustili.

Sílu tehdejšího Československa ukázala i o rok později olympiáda ve Svatém Mořici, kde prakticky ve stejném složení drtila soupeře a uhrála i senzační remízu 0:0 s Kanadou. Jen kvůli horšímu skóre brala stříbro.

Na MS 1949 ve Stockholmu chyběly oběti leteckého neštěstí i hráči, kteří po únorovém převratu emigrovali. Tým byl ale dobře doplněn mladými, znovu předváděl skvělý útočný hokej jištěný fenomenálním Modrým a poprvé získal i skalp kolébky hokeje. Šanci na zlatý hattrick ale vzalo politické rozhodnutí, místo cesty do Londýna skončili hokejisté při vykonstruovaném procesu před soudem. Na další světový titul se čekalo dlouhých 23 let.

Deník Právo připomíná nejvýraznější kapitoly 100 let našeho hokeje
Slavné ligové kluby a triumfy 22. října
Jak jsme na ledě potkali Kanadu 23. října
Úspěch a zmar generace 40. let 24. října
Nesmiřitelné bitvy se Sověty 25. října
Od Štvanice až k Sazka Areně 27. října
Zlatý lesk reprezentace 70. let 29. října
Černé momenty české historie 30. října
Zlatý hattrick na přelomu století 31. října
Česká stopa v NHL 1. listopadu
Triumf století v Naganu 3. listopadu

Martin Kézr, Právo

Časová osa: Ostatní

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.