Rubriky:

Ostatní

Slovenští junioři po senzačním postupu do semifinále chtějí víc

3. ledna 2009 10:00 - OTTAWA

Obrovského úspěchu dosáhli na juniorském šampionátu hokejisté Slovenska, když ve čtvrtfinále zdolali Spojené státy americké 5:3. Poprvé od roku 1999, kdy získali bronz, tak budou bojovat o medaile. Trenér Štefan Mikeš si po nečekaném postupu do bojů o medaile pochvaloval zejména týmový výkon. "Eliminovali jsme soupeřovy přednosti úžasnou odolností a silou," řekl novinářům po utkání.

Američané sice svého soupeře přestříleli 49:19, Slováci však obrovským nadšením dokázali dovést zápas k vítězství. "Měli jsme obrovskou energii zvítězit a ta rozhodla. Soupeřovy kvality jsme chtěli vyrovnat kolektivní hrou a to se nám povedlo. Podržel nás výborný brankář, dali jsme možná šťastné góly z protiútoků po dobrých střelách," uvedl Mikeš.

V úspěch začal věřit na začátku prostřední dvacetiminutovky. "Když jsme vedli 3:1 a začala druhá třetina, tak jsme čekali obrovský tlak soupeře. Ten přišel, ale my jsme výborně bránili. Kontrolovali jsme hru, hráči dobře vykrývali zóny," liboval si Mikeš.
Více se o utkání dočtete zde.
Američané za nepříznivého stavu znervózněli, což byla voda na mlýn pro Slováky. "Soupeř se nechal rozhodit, tlak na ně byl velký a z toho vyplývaly nepřesnosti v jejich hře. To jsem věřil, že s tou obrovskou energií to ustojíme," uvedl Mikeš, jenž chválil gólmana Jaroslava Januse i ostatní hráče. "Hokej je o kolektivu. Brankář byl úžasný, ale on by zápas nevyhrál bez dalších. Je to kolektivní dílo," prohlásil trenér.Výsledky slovenského celku podle Mikeše ukazují, že účast juniorské reprezentace ve slovenské extralize má své opodstatnění. "Hráči jsou výborně připraveni, na šampionát se chystáme od léta. Poznali jsme kvalitu i slabiny týmu a pracovali na nich. Máme lehčí situaci, jen jsme integrovali pár hráčů do herního systému," poznamenal Mikeš.

Mikeš: Nejdůležitější je mentální připravenost

Nic na tom nemění ani fakt, že tým v extralize dokázal vyhrát v této sezoně pouze nad Kežmarokem, Nitrou a Žilinou. "Hráči získali spoustu zkušeností," prohlásil trenér.

V semifinále změří Slováci síly s dosud suverénním Švédskem, které je společně s Kanadou považováno za hlavního favorita turnaje. "Na mistrovství světa jsou sice důležité fyzické síly, ale daleko důležitější je mentální připravenost. Připravenost hráče odevzdat vše co v něm je. To rozhoduje. My se neuspokojíme tím, že jsme v první čtyřce na světě, musíme ukázat, že chceme víc," řekl Mikeš.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.