Vítkovice míří pod Alpy na prestižní klání. V Davosu hrají slavný Spengler Cup

25. prosince 2011 16:02 - PRAHA

Start na historickém turnaji se blíží. Vítkovice se mezi svátky představí na Spengler Cupu. Hokejové klání v Davosu, které patří mezi nejprestižnější na světě, zažije na vlastní kůži i český vicemistr. Od pondělí se hraje 85. ročník. Podnik se koná ve dnech 26. až 31. prosince ve Vaillant Areně v Davosu.

 

Petr Sznapka, ČTK

„Jednoznačně jde o prestiž. Turnaj se vysílá v Kanadě, Švýcarsku, Rusku. Eurosport ho přenáší do dalších zemí. Je velká čest se účastnit tohoto turnaje,“ pověděl pro klubový web František Černý, prezident klubu.

Před třiceti lety Černík poznal výjimečnou atmosféru turnaje, tehdy s Vítkovicemi zavítal do Švýcarska jako hráč. „Kdo to nezažil na vlastní kůži, tak to nepochopí, co se děje v Davosu mezi svátky. Jsem strašně rád, že tam po letech bude zase klub od nás, z Ostravy, Vítkovice,“ je spokojený bývalý československý reprezentant, který místo dresu navlékne na turnaji oblek.

Na ledě se ukáží jiní. Také urostlý obránce Marek Malík, který má bohaté zkušenosti i z NHL. „Těším se. Je to jediný turnaj s tak velkou historií, tudíž jde o velkou prestiž,“ uvědomuje si zadák, který se se spoluhráči na úvod ve skupině poměří s Kanadou, poté s domácím Davosem. „Kanada hraje vždy naplno, i když nevím, v jaké sestavě přijede. A Davos to je evropská špička,“ říká Malík, který nechce mluvit o cílech. „Hlavní je zahrát si kvalitní hokej, odevzdat maximum a nasbírat zkušenosti.“

Startovat na tomto turnaji je velkou ctí, říká Trličík

Na vše budou ze střídačky dohlížet trenéři. I pro ně je Spengler Cup výzvou, ale také odměnou. „Na prvním místě to je hlavně pocta. Na tento turnaj se nemůžete přihlásit nebo kvalifikovat. Lze se tam dostat jen díky pozvánce pořadatelů, kteří vybírají z velkého množství skvělých týmů. Pro nás je start na tomto turnaji velkou ctí,“ přiznává kouč Mojmír Trličík, který prožíval zápasy už i na střídačce při olympiádě a na mistrovství světa. Teď ho čeká premiéra na prestižním klání v Davosu.

„Konfrontace s výbornými týmy nás každého posune vpřed. Spengler Cup je určitě nejprestižnější, nejslavnější a nejlepší hokejový turnaj světa, ale srovnávat jej s olympiádou nejde,“ přiznává vítkovický kouč.

Ale proč neuspět pod vrcholky Alp...

lik, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.