Dotační kauza vyhnala sponzora turnaje pro děti. Ondrášovka jako generální partner končí

31. března 2021 12:22 - Praha
(Aktualizováno: 31. března 2021 12:54)

Očekávaný dopad jednoho z malérů, který si český fotbal v poslední době připsal. Výrobce minerálních vod Ondrášovka ze skupiny Kofola letos skončí v roli generálního partnera žákovského turnaje, který se devět let jmenoval Ondrášovka Cup. Důvodem neprodloužení sponzorské smlouvy je i nedávná dotační kauza. Jméno nového generálního partnera turnaje představí organizátoři v dubnu, po podpisu smlouvy o spolupráci.

FAČR

Spolek organizující turnaj je prošetřován Královéhradeckým krajem kvůli údajnému půlmilionovému finančnímu podvodu při loňském finálovém turnaji v Hradci Králové. Hokejový extraligový rozhodčí Petr Lacina v únoru odstoupil z funkce předsedy Ondrášovka Cupu, ačkoliv jakékoliv pochybení odmítá.

"Podporu dětského fotbalového turnaje jsme vnímali jako podporu aktivního sportování tisíců dětí. To považujeme za velmi důležité. Současná kauza s podezřením na dotační podvod a celé dění okolo ní nám ukázalo, že do takového fotbalového prostředí nepatříme," uvedl majitel Kofoly Jannis Samaras v prohlášení pro média.

Podle reportáže deníku Sport ze začátku února se Lacinův spolek dopustil podvodu tím, že vyúčtoval na fakturách osoby, které se turnaje vůbec nezúčastnily, a věci, které k uskutečnění zápasů nebyly potřeba. Spolek kraji půlmilionovou dotaci už vrátil.

Svérázný příklad pro děti! Fotbalu hrozí dotační skandál ohledně velkého turnaje

"I tato kauza, týkající se navíc dětského turnaje, ukazuje, že fotbal musí projít zásadní a hlubokou proměnou. A to bude nějakou dobu trvat. Než proběhne a než se český fotbal očistí od podobných případů, nebudeme se s ním spojovat," uvedl Samaras.

Fotbalová asociace ČR (FAČR) začátkem února oznámila, že je připravena ukončit záštitu nad turnajem, pokud se potvrdí zprávy, že došlo k podvodu při čerpání dotací. „Fakt, že se jednalo o akci, které se zúčastnilo v loňském ročníku více než 16 tisíc malých dětí, je o to smutnější," netají předseda asociace Martin Malík.

Lacina skončil v čele Ondrášovka Cupu, ale údajný podvod odmítá

Nový partner má přijít v dubnu

Ondrášovka Cup je celorepubliková akce pro žákovské týmy od osmi do třinácti let. Populární dětskou akci tradičně podporují známé fotbalové osobnosti. Třeba lednového losování se účastnil reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý, hlavní tváří aktuálního ročníku je sparťanský stoper Dominik Plechatý.

„Značce Ondrášovka bychom chtěli velmi poděkovat za podporu během tisíců odehraných zápasů, kterých se zúčastnily desetitisíce dětí. Z malého turnaje, který debutoval v roce 2013 a jehož se tehdy zúčastnilo 28 mužstev, vyrostl unikátní projekt. Loňského, tedy posledního odehraného turnaje, se již účastnilo téměř neuvěřitelných 803 týmů," říká Milan Musil, předseda spolku Ondrášovka Cup.

Snímek z utkání Sparty s týmem mezikrajských výběrů FAČR.

Ondrášovka Cup/Josef Štěpán

Jako jediný turnaj vyhrál nad pandemií koronaviru a byl úspěšně zrealizován. Jeho velikost, význam a přínos pro dětský fotbal tak i v této složité době roste. S tím roste i chuť pořadatelů projekt posouvat dál.

"Mimo štvavé a účelové kampaně, která se v posledních týdnech objevila v médiích, si plně uvědomujeme a chápeme, že na skupinu Kofola ve velké míře dopadla pandemie, která velmi tvrdě zasáhla celou oblast gastronomie. Náš turnaj se svým velkým potenciálem potřebuje silné a strategické partnerství. Pro jubilejní desátý ročník a ročníky nadcházející jsme proto jednali s partnery z ČR i zahraničí, kteří by s námi i do budoucna dokázali držet krok. Jméno nového generálního partnera turnaje představíme již v dubnu, po podpisu smlouvy o spolupráci." avizuje Musil v tiskové zprávě.

Proti jeho slovům se Kofola ohrazuje. "Snaha pana Musila odvést pozornost a zdůvodnit odchod strategického a dlouhodobého sponzora se silným a kredibilním zázemím čímkoliv jiným než skutečností, že organizátoři akce jsou podezřelí ze spáchání podvodu, nás jen ujistila, že jsme se ocitli ve špatném filmu a náš odchod je správný," reaguje Samaras.

dos, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestupuje, nejlepší čtyři týmy postupují přímo do čtvrtfinále, osm týmů hraje předkolo. Play-off začíná 10. března.