Rubriky:

Ostatní

Český hokej se zahalil do smutku. Zemřel legendární obránce, trenér a bývalý šéf svazu Karel Gut

6. ledna 2014 11:27 - Praha

Po delší nemoci zemřel v pondělí ve věku 86 let někdejší vynikající reprezentant, uznávaný trenér a nejúspěšnější předseda svazu v historii našeho hokeje Karel Gut.

 

Vladislav Galgonek, ČTK

Jako hráč a kapitán národního mužstva se Gut zúčastnil tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů, z nichž si přivezl tři bronzové medaile. V roce 1955 byl dokonce vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa. Za reprezentaci sehrál celkem 114 utkání, ve kterých zaznamenal 34 branek. V nejvyšší soutěži působil čtrnáct sezón, mistrovský titul pomáhal vybojovat Spartě v roce 1954, jeho dres visí pod střechou holešovické haly.

Jako trenér vedl Gut reprezentaci v období 1973 – 1979, kdy získala mj. dva tituly mistrů světa v letech 1976 a 1977, stříbro na zimních olympijských hrách 1976 a další čtyři stříbrné medaile ze světových šampionátů.

V letech 1994 – 2004 pak byl Karel Gut předsedou ČSLH. V době jeho působení v čele svazu vybojovalo národní mužstvo zlaté medaile na zimních olympijských hrách v Naganu v roce 1998 a na světových šampionátech v letech 1996, 1999, 2000, 2001. V roce 1998 se stal členem Síně slávy IIHF a v roce 2008 členem Síně slávy českého hokeje.

„Karel Gut byl všeobecné respektovanou osobností našeho i mezinárodního hokeje," uvedl prezident hokejového svazu Tomáš Král. „Desetiletí, v němž stál v čele svazu, bylo nejúspěšnějším obdobím našeho hokeje a vděčíme mu za mnohé. Dokud mu to zdravotní stav dovoloval, účastnil se jako čestný předseda všech jednání výkonného výboru ČSLH. Byl to i výborný člověk a všem nám bude chybět."

Hašek: Nikdo podobný tady nebyl

Gutův přínos pro český hokej ocenil i bývalý vynikají brankář Dominik Hašek, který momentálně vede českou Síň slávy. "Byl to člověk, který obětoval celý život hokeji. Nejdříve jako hráč, poté jako trenér a následně jako funkcionář. Myslím si, že na nejvyšší úrovni tady nikdo podobný nebyl," řekl Hašek.

Přestože se Gut v posledních letech již na fungování Síně slávy a uvádění nových členů aktivně nepodílel, v kontaktu s Haškem byli i nadále. "Pan Gut byl i historik a pamětník. Když jsme se potřebovali na něco zeptat, vždy jsme se na něj mohli obrátit a on měl k tomu co říct," uvedl Hašek. Guta osobně poznal jako aktivní hráč v 80. letech, kdy působil v domácí soutěži. "Jako první si ho ale pamatuji z televize, z doby, kdy trénoval," dodal Hašek.

kez, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní