Živě

Jaroslav Holík: Nedivím se, že mladí odcházejí, když tu nehrají

27. prosince 2006 13:52

Zlatou éru zažila na přelomu tisíciletí hokejová reprezentace do dvaceti let pod vedením Jaroslava Holíka. Slavný reprezentant dovedl české mladíky v letech 2000 a 2001 ke dvěma titulům mistrům světa, od té doby české barvy na účast ve finále čekají. V rozhovoru pro Právu Holík analyzuje, zda za neúspěchy mladých hokejistů stojí odliv juniorů do zámoří.

 

Archiv

Od titulů pod vašim vedením nedokázali čeští hokejisté do 20 let ani jednou postoupit do finále. Myslíte, že je to náhoda, nebo za to může rostoucí počet mladíků odcházejících do zámoří?
Ale já tam měl taky kluky z Ameriky, jen v tom to není. Jasně, jsem proti tomu, aby odcházeli brzo, ale to musejí tady dostávat příležitost, ne hrát ve třetí, čtvrté lajně. Oni by zůstávali, kdyby víc nastupovali, ale proč mají zůstat v ústraní za 10 tisíc, když vysloužilí hráči berou 400 tisíc?

Přitom jako jeden z důvodů uzavření extraligy se uvádělo, že víc šancí dostanou mladí...
Ale kvůli tomu to nebylo, to se jen manažeři báli, aby nespadli, tak si takhle vyšli vstříc navzájem. Letos to pomůže Vsetínu, za rok někomu jinému. To není sportovní rozhodnutí, je to kvůli penězům. Vsetín je poslední a oni se zbaví nejlepších hráčů Demla s Hrabalem. Co je to za sport? Mně se líbilo, co teď říkal Vláďa Růžička, že Duda a Vlasák nemají co brečet, že se k nim tady chovají nefér, když je pošlou pryč. Když Philadelphia dá Nedvěda na farmu, tak on drží hubu, protože ví, že je za to placený...

Kdo má na houfném odchodu talentů největší podíl? Agenti?
Ti na tom vydělají velké peníze, zblbnou ty kluky a oni se pak vracejí a hrají první ligu. Akorát se o nich nepíše. Ale já se jim vážně nedivím, že se tam radši patlají po farmách a juniorech, než aby tady seděli a šli dvakrát za třetinu na led. Mě by to taky nebavilo.

Kolik je podle vás tedy ideální věk pro odchod do zámoří?
Když je hráč dobrej, ať jde klidně v osmnácti. Ale Hejduk šel ve dvaadvaceti, Čajánek ještě později a udělali dobře. Protože když ti kluci jdou na farmu, tak to je rozdíl jak mezi mercedesem a trabantem. Když už podepisují ty smlouvy, ať si tam radši dají možnost se vrátit do Evropy.

Pobyt na farmě jim ale může pomoci lidsky. Naučí se jazyk i se o sebe postarat...
To možná jo, ale s hokejem to nemá nic společného. V zámoří se totiž trénuje jinak. Ne aby se ti kluci zlepšovali, ale aby se vyhrávalo. U nás máme lepší trenéry.

Je podle vás odstupné, které dostávají evropské kluby za své hráče, dostatečné?
Já myslím, že jo. Kusý (pardubický manažer - pozn. red.) sice křičí, ale on přece ty hráče nevychovává! On si je bere ve čtrnácti, ale polovinu by měly dostat kluby, které je vychovávají od pěti. Když se jim zdá málo, kolik od NHL dostávají, ať je prodají v extralize.

Jaký je podle vás optimální poměr hráčů ze zámoří a z extraligy ve dvacítce?
S Vláďou Bednářem jsem před odletem mluvil i o jménech, ale dopředu nevíte, jak hráči zareagují a prostě se stane, že někdo hraje v zámoří skvěle a pak to neodevzdá. Vláďovi bych přál zlato, čekal dlouho, než ho k tomu pustili, a místo něj dostávali šanci někteří protekční trenéři.

Když si vybavíte jména vašich zlatých svěřenců z let 2000 a 2001, od koho jste očekával, že se prosadí víc, než se zatím stalo?
Myslel jsem, že třeba Klesla bude ještě lepší, Blatný ani nevím, kde je, Brendl mě taky zklamal. U Ustrnula mi bylo jasné, že neuspěje ani v naší lize. Smůlu měl Svoboda, byl dobrý, ale onemocněl, i u Kutláka jsem věřil, že bude lepší, stejně tak brankář Šmíd. I z Pivka vyzařovala jistota a odhodlanost, ale zatím se neprosadil. Zato mě potěšili hlavně Erat s Vrbatou. Oni totiž mají obrovskou výdrž a ochotu trénovat.

Martin Kézr, Michal Osoba, Sport.cz, Právo

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.