Osmnáctka zahájila MS debaklem se Švédy

MOORHEAD

Čeští hokejisté zahájili mistrovství světa hráčů do osmnácti let vysokou prohrou se Švédy 0:7. Svěřenci trenéra Marka Sýkory prohrávali tříbrankovým rozdílem již po úvodní třetině. Během zápasu inkasovali tři branky v oslabení, jednou nechali Švédy skórovat dokonce při vlastní přesilovce. Možnost odčinit špatný vstup do turnaje bude mít česká osmnáctka v sobotu, kdy se ve 2:30 utká se Švýcarskem.

První větší šanci zápasu měl Jonathan Johansson, Filip Novotný v české brance však výborně zasáhl. Na začátku osmé minuty musel český výběr do tří, krušnou chvilku sice zvládl, ale krátce poté, co byl již v plném počtu, otevřel skóre Calle Jarnkrok. Přišlo první oslabení Švédů. Místo vyrovnání však Češi inkasovali podruhé, když Jacob Johanson zakončil svůj nebojácný únik ukázkovým blafákem. Jen 46 vteřin před první přestávkou navíc zvýšil náskok soupeře ještě Magnus Svensson Pääjärvi.

Když krátce po nástupu do druhé části přidal čtvrtou branku Švédů Tim Erixon, bylo s ohledem na průběh hry o vítězi prakticky rozhodnuto. Následnou sérii čtyř vyloučení mladých českých reprezentantů potrestal v dvojnásobné přesilovce Svensson Pääjärvi a začalo se schylovat k debaklu. Novotného nahradil v brance Filip Mazanec. Závěr třetiny patřil opět soupeři a Fredrik Styrman 49 sekund upravil před druhou sirénou už na 0:6.

Účet zápasu uzavřel dalším přesilovkovým gólem Carl Klingberg ve 48. minutě, když na trestné lavici pykal Andrej Nestrašil. Čestného úspěchu nedokázali Češi jen krátce poté docílit ani ve 105 vteřin dlouhé dvojnásobné početní výhodě, čímž pouze symbolizovali svou bezmocnost. Na střely na branku zvítězilo Švédsko 51:20.

Ve druhém utkání skupiny A, které se hrálo ve městě Fargo, porazili favorizovaní Kanaďané mladé reprezentanty Německa vysoko 11:2. Po překvapivě vyrovnané úvodní třetině, jež skončila 1:1, převzali zámořští hokejisté otěže zápasu do svých rukou a nebohému soupeři nastříleli v druhé dvacetiminutovce hned sedm branek. Vysoké vítězství potvrdili dalšími třemi góly v závěrečném dějství. Nejlepším střelcem byl se třemi zásahy Byron Froese.

MS hokejistů do 18 let
Skupina A
Česká republika - Švédsko 0:7 (0:3, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Jarnkrok (Erixon, Lander), 13. Josefson (Svensson Pääjärvi), 20. Svensson Pääjärvi (Klingberg, Josefson), 22. Erixon (Jarnkrok), 32. Svensson Pääjärvi (Josefson), 40. Styrman (Jarnkrok), 48. Klingberg (Bertilsson, Josefson). Vyloučení: 12:7, navíc Cehlin a Lander (oba Švédsko) oba 10 min. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 136.
Sestava ČR: Novotný (32. Mazanec) - Polášek, Jeřábek, D. Musil, Růžička, Krejčí, Doležal, O. Horák - Honejsek, Rachůnek, Nestrašil - Soudek, R. Horák, Heřman - Culek, Tůma, Poletín - Straka, Hlinka, Palát. Trenéři: M. Sýkora a F. Musil.
Německo - Kanada 2:11 (1:1, 0:7, 1:3)
Branky: 14. Plachta, 42. Ohmann - 10., 23. a 40. Froese, 27. a 35. Werek, 36. a 50. Eakin, 22. McFarland, 32. Ferraro, 46. Connolly, 55. Hamilton.
Skupina B:
Finsko - Rusko 7:4 (2:2, 4:2, 1:0)
Branky: 20. a 22. Pulkkinen, 27. a 46. Rajala, 17. Haula, 24. Nättinen, 32. Aaltonen - 16. a 33. Tarasenko, 9. Burmistrov, 28. Kabanov.
Norsko - USA 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)
Branky: 39. a 48. Lynch, 9. Ryan, 13. Treais, 37. Nieto, 40. D'Amigo, 48. Zucker, 49. Morin.