Rubriky:

Reprezentace

Bez nervů to neumíme, smáli se čeští hokejisté po výhře nad Švýcary

31. prosince 2012 13:40 - Ufa
(Aktualizováno: 31. prosince 2012 16:08)

Mladí čeští hokejisté dlouho drželi naději na přímý postup do semifinále, ale hloupá vyloučení, zejména to před vyrovnávací brankou Švýcarů dvě minuty před koncem utkání a tím i ztráta bodu, snění zhatilo. Vítězný gól Tomáše Hertla v prodloužení ale nakonec splnil základní cíl před odjezdem na světový šampionát dvacítek do Ruska: postup do play-off. V něm se po výhře Švédska nad Finskem střetne výběr trenéra Miroslava Přerosta ve středu proti USA.

 

Jan Šimek, ČTK

Čeští hokejisté si vědomi, že k jistotě účasti v boji o medaile potřebují mužstvo helvétského kříže porazit. Švýcaři však na turnaji již několikrát ukázali, že nepatří do skupiny outsiderů a že se s nimi musí počítat. Proti výběru trenéra Miroslava Přerosta však začali velmi opatrně.

"Byli jsme zaskočeni pasivitou soupeře v úvodu zápasu. Očekával bych, že se na nás pokusí vlétnout," uvedl Přerost po utkání. "Dokázali jsme toho využít a dostat se do vedení," dodal hlavní kouč dvacítky.

Nesmyslná oslabení

Švýcaři nakonec ukázali svou sílu v poslední dvacetiminutovce, do níž nastoupili jako vyměnění. "Švýcarsko hraje tvrdý hokej s množstvím soubojů a právě to nám dlouho dělalo problémy. Je možné, že nám ve třetí části trochu došly síly," přemítal Přerost. "Třetí třetinu hodně ovlivnila naše nesmyslná vyloučení," připustil sebekriticky útočník Michal Švihálek v narážce na dva inkasované góly při přesilovkách soupeře. Prostě jsme zase zabrnkali fanouškům i sobě na nervy. Bez toho to asi neumíme, smáli se hokejisté.

Do sestavy se skvěle vrátil další útočník Matěj Beran, jenž musel vynechat předchozí duel s Lotyši kvůli trestu. Už ve čtvrté minutě nastartoval svůj tým důležitým vedoucím gólem. "Jsem za ten gól velmi rád, po pauze to byl příjemný návrat," radoval se Beran.

Brzké vedení Čechům však příliš dlouho nevydrželo, soupeř se z ojedinělé útočné akce dočkal vyrovnávací branky. Do konce druhé třetiny byl stav opět příznivější pro české barvy. Dvě výstavní přihrávky Jaškina na Hyku a Švihálka znamenaly vedení a vypadalo to, že je rozhodnuto. "Měli jsme pak mnoho dobrých šancí definitivně rozhodnout zápas, ale to se nám nepodařilo. Pak jsme si navíc sami zavařili zbytečnými chybami," konstatoval obránce David Musil.

Prodloužení už zvládli skvěle

Místo varianty přímého postupu do semifinále se tak mohly do myslí vkrádat obavy z možného zklamání v podobě účasti ve skupině o udržení. Český tým však prodloužení zvládl skvěle. "Samozřejmě jsme to v hlavách měli, že můžeme rovnou i do semifinále. A teď nás to mrzí. Kdyby mi ale někdo před turnajem řekl, že postoupíme z druhého místa, tak bych to rozhodně bral," podotkl Beran.

ras, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.