Hejda: Bylo znát, že jsme dva týdny jen trénovali

Těsné vítězství 2:1 vybojovali ve středečním přípravném utkání proti Slovensku čeští hokejisté. Výhru zařídil přesnou trefou osm minut před koncem obránce Jan Hejda. "Když jsem šel na led při té druhé přesilovce, věděl jsem, že jak to půjde, tak musím vypálit," říká navrátilec z ruské ligy v rozhovoru pro Právo.

Jan Hejda

Projevila se na výkonu mužstva dlouhá zápasová pauza?Bylo znát, že jsme poslední dva týdny jen trénovali. Já měl třeba zpočátku docela dost ztuhlé nohy a povedlo se to rozjezdit až ve třetí třetině, která nám vyšla asi nejvíc.

Vy jste si ale na nevytíženost během utkání zřejmě nestěžoval...Dostal jsem hodně prostoru, to mi vyhovuje. Nejraději hrávám jen na tři obranné dvojice.

Ve druhé třetině jste pomohl ubránit téměř bez střídání dlouhou slovenskou přesilovku pěti proti třem. Na co jste se zaměřili?Chtěli jsme čistit prostor před Hniličkou, což se docela dařilo. Když gólman dneska nemá zakrytý výhled, tak od modré čáry dostane branku málokdy.

Český tým také pokazil první početní výhodu dvou hráčů, ale před další přišel oddechový čas a následně i rozhodující branka. Jak zněly pokyny?Řekli jsme si, jak to sehrajeme. Předtím jsme chtěli dát gól kombinací až do prázdné branky, soupeř však bránil dobře. Když jsem šel na led při té druhé přesilovce, věděl jsem, že jak to půjde, tak musím vypálit. Bez střely gól nepadne. Jsem šťastný, že to klaplo.

Jak působil nový asistent František Musil, který se stará o obránce?Přesně takového jsem ho čekal. Hecoval nás, pořád se všemi mluvil, nejsou mu cizí ani srandičky na tréninku. Je dobré mít v týmu trenéra, který je hráčům hodně blízko.

Nezaskočila vás ale ponurá atmosféra v poloprázdné hale?Čekal jsem víc lidí, vždyť hrál národní tým s dalším elitním účastníkem MS a na ledě byli na obou stranách hráči vážně se ucházející o start na šampionátu v Lotyšsku.

Patříte mezi ně, navíc zastáváte roli asistenta kapitána Hlaváče. Vnímáte větší odpovědnost?Někdo to nepovažuje důležité, ale já to beru jako velkou čest, že mám na dresu áčko. Vůbec to ale neznamená, že bych chtěl vystupovat nějak mazácky. Jsem typ hráče, který raději všechno odmaká.

Může vaše postavení třeba zvýraznit naději na nominaci?To asi ne, spíš to beru jako projev důvěry trenérů. Se šancí jet na mistrovství to nesouvisí, rozhodnou výkony. Zůstávám v klidu, napětí, zda to vyjde, zatím nepociťuji.

Je v kabině znát nominační nervozita?Je nám jasné, že bojujeme o místo v týmu pro šampionát, navíc letos není až tak jasné, kdo z NHL nakonec do Lotyšska dorazí. Proto všichni cítíme větší šanci objevit se v nominaci.