Rubriky:

Reprezentace

Češi si užívají v hokejovém chrámu a mají smělý cíl: útočit na první místo

29. prosince 2016 12:58 - Montreal

Čtyři body ze dvou zápasů jsou asi víc, než se od českých hokejových juniorů na mistrovství světa dvacítek čekalo. Tým trenéra Jakuba Petra je navíc stále ve hře o první místo v montrealské skupině. K tomu ale nutně potřebuje dnes od 19 hodin SEČ porazit Dány. Duel vysílá ČT Sport (až od 19:25), podrobnou on-line reportáž můžete sledovat na Sport.cz.

 

Graham Hughes, ČTK/AP

Dánští mladíci si po úvodním debaklu 1:6 se Švédskem nečekaně vyšlápli na úřadující šampióny z Finska, kterým z deseti střel dali tři góly a slavili senzační výhru 3:2. „Jít proti Dánsku jen se třemi body by nebylo úplně příjemné," říká pro hokej.cz kouč Jakub Petr a kvituje nápor, který jeho mužstvu vydoloval bod z utkání se Švýcarskem.

Chlapík při power play srovnal na 3:3, pak rozhodla česká chyba v prodloužení. „Ten bod ale může být nakonec hodně cenný," myslí si reprezentační trenér.

Kvasnička si už nezahraje, Zachův příjezd v nedohlednu

Z jeho smělých plánů získat do týmu Pavla Zachu z New Jersey však patrně sejde. Devils se v posledních týdnech trápí a pustit momentálního centra třetího útoku, který by na MS navíc mohl přijít k újmě, nevypadá z jejich pohledu jako dobrý nápad. „Pořád tam ale varianta s Pavlem je, necháme to ještě otevřené," tvrdí Petr, který už ale nemůže počítat se zraněným obráncem Davidem Kvasničkou, jenž ve středu odletěl z Kanady domů.

To ostatní hráči si dál mohou užívat v hokejovém chrámu věhlasných Canadiens. Ani příprava v tréninkovém centru je nenutí k velkému balení a vyklízení šaten v Bell Centru.

„Před dvěma lety na šampionátu v Torontu nebylo zázemí úplně ideální. Pořád se stěhovala kabina, z tréninkové haly na zápas do té hlavní a zase zpátky. Tady je to tak, že se kluci obléknou do výstroje v Bell Centru, autobusem přejedou do tréninkového centra, načež se zase vracejí," pochvaluje si pro hokej.cz svazový hospodář Zdeněk Šmíd.

Šatny nabízejí luxus. "Máme dvě, velké a prostorné. Leží kousek od mixzóny pro rozhovory s médii, naopak trošku dál je odtud k ledu. Ale to jsme věděli dopředu," hlásí Otakar Černý, manažer české výpravy. Před MS vybíral pro český tým jako třetí v pořadí. "Pokaždé to probíhá podle umístění na předchozím mistrovství světa. První šli Finové, druzí Švédové a pak my," připomíná zvyklosti.

Dorazila i návštěva z Canadiens

Ve středu si čeští hokejisté po shonu kolem prvních dvou utkání užili i volna, nahrávalo i počasí. Vánoční sněžení bylo pryč, místo toho coby předznamenání dalšího mrazivého ataku přišly příjemné sluneční paprsky. Došlo i na vycházky po městě nebo posezení u kávy. "Zatím jsme na nic podobného prostor neměli. Do Montrealu jsme přijeli v noci na 24. prosince, během Štědrého dne probíhalo fasování a spousta organizačních věcí. Blázinec. A šli jsme v podstatě hrát," dodává Černý.

Pár hokejistů má v dějišti MS své nejbližší. Za vedením týmu při tréninku dorazila česká návštěva - Tomáš Plekanec. Ukázal vše ze zázemí domácího klubu. Úvodní duel proti Finsku pak sledoval z hlediště. "Na trénink dorazil i s dětmi. Chvilku jsme si popovídali, ale mají hodně náročný program, takže nakonec sešlo ze setkání s našimi hráči. Pleky musel odjet domů, teď jsou na tripu, vracet by se měli až na Silvestra," říká Černý.

Středeční trénink sledoval pro změnu Roman Hamrlík, olympijský vítěz z Nagana, jenž v Montrealu trvale žije.

bum, vap, Sport.cz

Porazí čeští hokejisté na MS hráčů do 20 let tým Dánska?