Hokejisté vstoupili do sezóny těsnou výhrou nad Finskem

LIBEREC

Čeští hokejisté zahájili ve čtvrtek vítězně novou sezónu. V úvodním utkání turnaje o Pohár České pojišťovny, který otevřel letošní ročník Euro Hockey Tour, porazili po samostatných nájezdech Finsko 2:1. Rozhodující nájezd proměnil stejně jako v loňském střetnutí s týmem Suomi Jiří Burger.

Jaroslav Hlinka (vpravo) se pokouší překonat ze samostaného nájezdu finského brankáře Wallinheima.

"Burger je výborně disponovaný hráč na nájezdy. Dokázali to už loni právě proti Finům, věřili jsme mu i letos," přiznal asistent českého kouče Pavel Marek, jenž pochválil i tři perfektní zákroky Hniličky při finských penaltách. "Celé mužstvo zaslouží pochvalu, že hrálo ve vysokém tempu a mělo určitě víc šancí než soupeř," doplnil Marek.

Domácí si rychle vyzkoušeli hru v oslabení, když už po sedmi sekundách poslal ruský rozhodčí Poljakov na trestnou lavici Sýkoru. Jinak se ale většina první třetiny odehrávala před finský gólmanem Wallinheimem. V ráží byli zejména sparťanští útočníci, aktivní centr Marek se prodral do dvou slušných šancí, dvě střely za sebou v krátké době lapil finský gólman i Sivkovi. "Škoda, že jsme z převahy v úvodní třetině nevytěžili gól," litoval jen Marek.

S nástupem do druhé třetiny ale přišel výrazný ústup české útočné aktivity a zatímco v první části se musel finský gólman ohánět po čtrnácti střelách, v prostřední dvacetiminutovce šla na jeho svatyni jediná! Soupeř ožil a průnik Kontioly i prudká střela Viitaluomy byly blízko gólového efektu. "Starosti nám dělaly finské přesilovky i tah soupeře na branku," řekl Marek.

Kouč Hadamczik v početní výhodě testoval i hru na čtyři útočníky, když na modré číhal připravený na střelu Sýkora. Po dlouhém čekání na gól přišly v rychlém sledu hned dva. Nejprve těsně před vypršením Ševcova trestu prošla rána finského obránce Aalta skrz Hniličkovu výstroj, ale už za 37 sekund vrátil skóre do nerozhodné podoby Marek, jenž si ve skrumáži před Wallinheimem počínal nejdůrazněji.

Přes českou aktivitu v prodloužení, kdy měl slibnou šanci Irgl, došlo na nájezdy. K prvnímu se rozjel Burger a finského gólmana zkušeně prostřelil. Protože po něm neuspěli nejen Sýkora a Hlinka, ale ani finské trio Kontiola, Pesonen, Kivenmäki, slavil národní tým vítězství.

Druhým soupeřem českých hokejistů v Liberci budou v sobotu od 18 hodin Švédové.

Česko - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávka: 52. Marek, rozhodující sam. nájezd Burger - 51. Aalto (Pesonen). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 3296.
Česko: Hnilička - Zíb, Blaťák, Ševc, Žižka, Kutlák, Hamr - P. Sýkora, Marek, Chabada - Sivek, J. Hlinka, Rolinek - Irgl, Burger, Hubáček - Hořava, Marha, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Finsko: Wallinheimo - Laamanen, Mikkola, Aalto, Viitanen, Laatikainen, Lepistö, Helenius, Salmela - Pesonen, Kontiola, Nurmi - Rita, Leino, Aaltonen - Uhlbäck, Viitaluoma, Kivenmäki - Haataja, Saarenheimo, Valtonen. Trenéři: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.

Rusové vyhráli ve Švédsku

Hokejisté Ruska porazili v utkání turnaje o Pohár České pojišťovny v Linköpingu domácí Švédsko 4:3 po samostatných nájezdech. Třemi góly a jednou asistencí se na výhře podílel útočník Alexej Morozov.

Domácí Švédové vedli od 3. minuty po trefě Davidssona. V 16. minutě vyrovnal Zinovjev a na gól Stralmana dokázal odpovědět 25 vteřin před koncem úvodního dějství Morozov.

Na konci druhé třetiny dostal domácí opět do vedení bek Kenny Jönsson, držitel zlata z olympijských her v Turíně i mistrovství světa v Rize, ale v úvodu třetího dějství se znovu prosadil Morozov. Opora Kazaně kralovala i v nájezdech, v nichž uspěla ve dvou ze tří pokusů a v šesté sérii rozhodla.

Švédsko - Rusko 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Davidsson (Magnus Johansson, Hannula), 18. Stralman (K. Jönsson), 39. K. Jönsson (Stralman, Emwall) - 16. Zinovjev (Morozov, But), 20. Morozov (But), 42. Morozov (I. Nikulin), rozhodující sam. nájezd Morozov. Rozhodčí: Rönn (Fin.) - Carlman, Svensson (oba Švéd.). Vyloučení: 15:15. Využití: 2:1. Diváci: 4328.
Švédsko: Henriksson - A. Holmqvist, Jonsson, Stralman, K. Jönsson, Magnus Johansson, Viklund, Petrasek - Fabricius, Eriksson, Martensson - Pettersson, Warg, Emwall - Berqvist, Bäckström, Mansson - Hannula, Davidsson, Hallin. Trenér: Bengt-Aki Gustafsson.
Rusko: Jeremenko - Proškin, I. Nikulin, Aťušov, Varlamov, D. Bykov, Kolcov, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Zinovjev, But - Sušinskij, Něprjajev, Charitonov - Popov, Kurjanov, Tjurin - Simakov, A. Nikulin, Kulemin. Trenér: Vjačeslav Bykov.