Bolt získal olympijské zlato na 100 metrů ve světovém rekordu

PEKING

Olympijským vítězem v běhu na 100 metrů se stal Jamajčan Usain Bolt, který v sobotním finále v Pekingu zlepšil časem 9,69 sekundy vlastní světový rekord. Ze svého květnového výkonu ubral tři setiny, přestože v závěrečných třiceti metrech zvolnil a dával průchod své radosti. Bolt proměnil jeden z vrcholů her ve "one man show" a získal v královské sprinterské disciplíně pro Jamajku první olympijské zlato v historii.

"Přijel jsem sem hlavně proto, abych tu vyhrál. O čas jsem se nestaral. O rekordu jsem se dozvěděl, až když jsem oběhl vítězné kolečko," svěřil se téměř dvoumetrový běžec. Světový rekord v olympijském finále mužské stovky zaběhl naposledy Kanaďan Donovan Bailey v Atlantě 1996.

Jednadvacetiletý atlet zvítězil ve finále s málo vídaným náskokem. Druhého Richarda Thompsona z Trinidadu porazil o celé dvě desetiny sekundy, bronz získal Američan Walter Dix.

Gay vypadl už v semifinále

Zklamáním skončil závod pro dvojici spolufavoritů. Jamajčan Asafa Powell, kterého krajan Bolt letos připravil o světový rekord, doběhl ve finále pátý za 9,95. Úřadující mistr světa Američan Tyson Gay, jehož přípravu na hry narušilo zranění, vypadl už v semifinále.

Bolt může získat celkem tři zlaté medaile. V Pekingu poběží ještě dvoustovku, která byla do letošní sezóny jeho hlavní disciplínou, a také štafetu na 4x100 metrů. Vyhrát oba individuální sprinty se povedlo naposledy před 24 lety v Los Angeles legendárnímu Američanovi Carlu Lewisovi.

"Teď se budu soustředit na dvoustovku. Přijel jsem v dobré formě, mám na to," prohlásil Bolt, který oslňoval svým lehkým během už na cestě do finále. Semifinálový běh vyhrál v čase 9,85 sekundy v mírném protivětru a rovněž s výrazně vypuštěným závěrem. V současné formě by mohl na dvojnásobné trati zaútočit na dosud nedotknutelný světový rekord Američana Michaela Johnsona, který vyhrál na olympiádě v Atlantě časem 19,32 sekundy.

Powellovi se na velkých akcích nedaří

Všichni tři medailisté si na stadiónu Ptačí hnízdo napěchovaném 91 tisíci diváků vytvořili nové osobní rekordy stejně jako čtvrtý Churandy Martina z Nizozemských Antil. Elitní hranici deseti sekund pokořil ještě šestý Jamajčan Michael Frater, který rovněž absolvoval nejrychlejší stovku v životě (9,97).

Powell dostál pověsti, že se mu na velkých akcích nedaří, a zopakoval si páté místo z Atén. "Nevyšlo to, nohy mě zradily. Usain zaběhl úžasný závod, mám z něj velkou radost," uvedl bronzový medailista z loňského mistrovství světa, kterého letos dlouho provázely zdravotní problémy. "Byl ohromující, absolutně nedotknutelný," velebil superlativy svého soupeře.

Ještě hůře dopadl Gay. Trojnásobný světový šampión z Ósaky doběhl ve svém semifinále pátý o tři setiny za krajanem Darvisem Pattonem a finále už se ho netýkalo.

V závěru Bolt zvolnil

"Nemám pro to žádnou omluvu," řekl Gay po nepovedeném semifinále. "Doufal jsem, že se mi podaří lepší start než v předchozích dvou bězích. Ale teď jsem z toho pořádně naštvaný. Až se vrátím do olympijské vesnice, asi se mi to ještě víc rozleží v hlavě," uvedl Američan, jenž letos zaběhl s nepovolenou podporou větru nejrychlejší čas historie 9,68.

Bolt se tomuto výkonu v pekingském finále v absolutním bezvětří přiblížil na jedinou setinu a nebýt zvolnění v závěru, překonal by ho.

Gay na olympiádě nezíská individuální medaili, protože na dvoustovku se nekvalifikoval poté, co si při národním šampionátu právě na této trati poranil stehenní sval. Tréninkové manko se na jeho výkonech v Pekingu nejspíš podepsalo, ale Gay odmítl jakékoli výmluvy na své zranění. "Jsem zdravý. Mám jen trochu namožené nohy z rozběhů," řekl.

Viliová vyhrála soutěž koulařek

Ve stínu mužského sprintu na sto metrů, který ve světovém rekordu 9,69 sekundy vyhrál Jamajčan Usain Bolt, se nesla další sobotní atletická finále na olympijských hrách. Soutěž koulařek v Pekingu vyhrála Novozélanďanka Valerie Viliová, v sedmiboji se z dvojnásobného úspěchu radovaly Ukrajinky Natalja Dobryňská a Ljudmila Blonská.

Viliová zaskočila soupeřky hned prvním pokusem celé soutěže, když poslala náčiní do vzdálenosti 20,56 metru. Nikdo už na její osobní rekord nedokázal zareagovat, o další medaile se podělily Bělorusky Natalja Michněvičová a Naděžda Ostapčuková. Michněvičová stříbrnou medailí navázala na úspěch svého manžela Andreje, který v pátek získal bronz.

Dobryňská triumfovala ve víceboji díky zisku 6733 bodů. Úřadující vicemistryni světa Blonskou porazila o 33 bodů, třetí skončila Američanka Hyleas Fountainová.

Ukrajinky ovládly sedmiboj

Dobryňská odskočila soupeřkám v oštěpu a do závěrečné osmistovky šla s náskokem 145 bodů před Fountainovou a 151 bodů před Blonskou. Halová mistryně světa v pětiboji z roku 2004 sice skončila v nejsilnějším rozběhu poslední, ale náskok před svými rivalkami udržela. "Myslím, že jsem chtěla zlato ze všech soupeřek nejvíc, proto jsem vyhrála. Už jsem na olympiádě jednou byla, ale tentokrát jsem si přijela pro zlato," řekla sebevědomě Dobryňská.

Její krajanka Blonská musela kromě soupeřek bojovat s dopingovým stínem, který ji provází od roku 2003, kdy dostala dvouletý distanc. "Už je to všechno za mnou. Udělala jsem chybu, ale vrátila jsem se. Ti, kteří prohlašují, že bych neměla mít právo startovat na OH, by se měli podívat do zrcadla," odmítla návrh doživotně vyloučit všechny dopingové hříšníky z největšího sportovního svátku.

Na olympiádě chyběla největší vícebojařská hvězda posledních let a obhájkyně zlata Carolina Klüftová ze Švédska, která dala přednost dálce a trojskoku. Česká reprezentantka Denisa Ščerbová sedmiboj po dvou disciplínách vzdala.