Králem sprintu v kajaku je "Usain Bolt na vodě" McKeever

Brit Ed McKeever, Ukrajinec Jurij Čeban, Lisa Carringtonová z Nového Zélandu a Rusové Jurij Postrigaj a Alexander Djačenko získali zlaté medaile při olympijské premiéře v závodech v rychlostní kanoistice na sprinterské trati 200 metrů. McKeever, Carringtonová a deblová posádka Postrigaj, Djačenko ovládli na kanálu Eton Dorney závody v kajacích, Čeban je králem sprintu mezi kanoisty.

Rychlostní kanoista Brit Ed McKeever se zlatou medailí.

Osmadvacetiletý McKeever byl největší britskou nadějí v rychlostní kanoistice a roli favorita naplnil. Za mistrem světa z roku 2010 a loňským světovým vicemistrem dojel druhý Španěl Saul Rivero Craviotto, bronz získal Mark de Jonge z Kanady.

"Když jsem se ráno probudil, cítil jsem se jako dítě, které čeká o Vánocích na své dárky. A pak jsem je dostal za necelou minutu," řekl spokojený McKeever po triumfu a zisku první zlaté medaile pro pořadatelskou zemi v rychlostní kanoistice.

Britská média jej již před závodem označila za "Usaina Bolta na vodě". "Naštěstí jsem získal zlatou medaili, takže jsem ochoten tu přezdívku vzít," pousmál se McKeever.

Svoji medailovou sbírku nerozšířil Němec Ronald Rauhe. Nejúspěšnější kajakář v historii, který má ve sbírce 21 medailí z MS, z toho třináct zlatých, dojel až osmý. Medailista z předešlých třech olympijských her pak společně s Jonasem Emsem neuspěl ani na deblkajaku, kde také skončili poslední.

Mezi singlkanoisty si pro zlato dojel Ukrajinec Čeban a dočkal se druhé olympijské medaile. Před čtyřmi lety v Pekingu byl třetí na pětistovce, kterou teď nejkratší závodní trať v programu her nahradila. Druhý skončil Litevec Jevgenij Šuklin, bronz bral v rozjížďce i semifinále suverénní Rus Ivan Štyl, kterému ve finále nevyšel start.

Nadvládu ve sprintu mezi kajakářkami potvrdila úřadující mistryně světa Novozélanďanka Carringtonová, podruhé stříbrná v Londýně skončila šampionka z Pekingu na trati 500 metrů Inna Osypenková-Radomská z Ukrajiny a bronz získala Maďarka Nataša Duševová-Janicsová, která byla v Londýně stříbrná na deblkajaku.

Nejpřesvědčivější triumf si připsali v poslední disciplíně Postrigaj s Djačenkem, kteří druhé Bělorusy Ramana Pjatrušenku a Vadzima Machněva porazili o sedm desetin sekundy.