Rubriky:

Formule 1

F1 ON-LINE: Vettel vyhrál ve Valencii před jezdci McLarenu

27. června 2010 13:55 - VALENCIE

Německý pilot Sebastian Vettel z týmu Red Bull vyhrál Velkou cenu Evropy formule 1. Na městském okruhu ve Valencii skončil druhý stejně jako v předchozích dvou letech Lewis Hamilton z McLarenu, třetí v neděli dojel jeho týmový kolega Jenson Button. Závod jsme sledovali minutu po minutě.

 

Juan Medina, Reuters

15:47 Konečné pořadí závodu: 1. Sebastian Vettel, 2. Lewis Hamilton, 3. Jenson Button, 4. Rubens Barrichello, 5. Robert Kubica, 6. Adrian Sutil, 7. Kamui Kobayashi, 8. Sebastian Buemi, 9. Fernando Alonso, 10. Pedro De La Rosa.

15:45 Kobajaši předjel v samotném závěru závodu Buemiho a nakonec skončí sedmý. Skvělá práce Kobajašiho!

15:44 Cíl! Vítězí Vettel z týmu Red Bull, za ním na druhém místě dojel Hamilton, třetí skončil další pilot McLarenu Button.

15:42 Kobajaši předjel Alonsa a peláší za Buemim.

15:40 Kobajaši je hned za Alonsem a na nových pneumatikách ho zkusí předjet a získat osmou pozici. Alonso má na ferrari s Kobajašim plné ruce práce.

15:36 Kobajaši se vrátil na sedmé příčce, ale hned přišel o další dvě pozice a je až devátý. Button se posunul na třetí pozici.

15:35 Pět kol před koncem si Vettel drží náskok 6,9 vteřiny před Hamiltonem a míří za vítězstvím. V 54. kole konečně zajíždí na povinnou zastávku v boxech ze třetího místa Kobajaši.

15:33 V 51. kole končí závod pro Hulkenberga. Odstavil vůz s proraženou pneumatikou, pravděpodobnou příčinou odstoupení ze závodu byla ale spíš závada na motoru.

15:29 Hamilton ještě zrychluje, je za Vettelem o 7,9 sekundy. Dohnat Vettela ještě nemusí nic znamenat, na předjetí by pak britskému pilotovi nezbývalo moc prostoru a času. Po závodě budou vyšetřováni Button Button, Barrichello, Hulkenberg, Kubica, Petrov, Sutil, Liuzzi, Buemi a De La Rosa.

15:25 Hamilton ztrácí na Vettela 10,5 vteřiny jedenáct kol před koncem závodu.

15:18 Kobajaši ani ve 42. kole nezajel do boxů, všichni na jeho povinný pitstop čekají.

15:10 Hamilton měl co dělat, aby se probil přes pomalejší vozy, mezi sebou bojující Senna s Glockem ho v 37. kole trochu přibrzdili.

15:08 Vettel vede před Hamiltonem o 11,2 vteřiny v 36. kole.

15:05 Hamilton stahuje náskok na Vettela, jenže se dá předpokládat, že pilot Red Bullu spíše šetří svůj monopost, aby se vyhnul případným problémům se spolehlivostí vozu v závěru závodu. V hloubi pořadí se Massa zkouší dotáhnout na Liuzziho a vystřídat jej na čtrnácté pozici. Michael Schumacher je téměř u dna pořadí - až na 17. místě.

15:02 Jede se 32. kolo a závod trochu ztratil šťávu. V první desítce jsou na sebe nalepeni jen Barrichello s Kubicou, u nichž se dá očekávat souboj o páté místo. Další jezdci mají větší rozestupy.

14:58 Na trať vběhl odvážný pořadatel a odklidil z ní láhev, která mohla pro jezdce znamenat potenciální hrozbu. Dobrá práce!

14:52 Pořadí v 27. kole závodu: 1. Sebastian Vettel, 2. Lewis Hamilton, 3. Kamui Kobayashi, 4. Jenson Button, 5. Rubens Barrichello, 6. Robert Kubica, 7. Sebastian Buemi, 8. Adrian Sutil, 9. Fernando Alonso, 10. Nico Hulkenberg.

14:50 Hamilton byl potrestán průjezdem boxovou uličkou za to, že předjel safety car při výjezdu zpomalovacího vozu na trať po Webberově havárii. Nakonec průjezd zvládl rychle a vrátil se před třetím Kobajašim. Hamilton sice zůstal na druhém místě, ale ztrácí 15 vteřin a Vettelovi se na špici nyní může volněji dýchat.

14:46 Vettel už má dvouvteřinový náskok na čele pořadí. Kobajaši aktuálně ztrácí deset vteřin na Hamiltona, ale ještě si z třetí pozice nezajel do boxů pro nové pneumatiky.

14:40 Hamilton se ptal týmu, zda může útočit. Ze stáje přišel pokyn, aby nyní šetřil palivo a zaútočil na vedoucího muže závodu až později. Vettel v 19. kole vede o 1,3 vteřiny.

14:37 Pořadí po restartu závodu: 1. Sebastian Vettel, 2. Lewis Hamilton, 3. Kobayashi, 4. Jenson Button, 5. Rubens Barrichello, 6. Robert Kubica, 7. Sebastian Buemi, 8. Adrian Sutil, 9. Nico Hulkenberg, 10. Fernando Alonso.

14:35 Vepředu zatím beze změny, Vettel vede vteřinu před Hamiltonem, třetí je Kobajaši, za nímž je Button.

14:31 Vettel opět s vypětím všech sil uhájil první příčku, Hamilton na něj při restartu závodu znovu ostře dotíral, Vettel navíc chyboval a probrzdil v zatáčce.

14:30 Safety car na konci čtrnáctého kola zmizí z trati, už má zhasnutá světla.

14:29 Alonso spadl ze třetího místa na desáté. Ještě hůř je na tom Massa, který je sedmnáctý. Na třetím místě je Kobajaši, ale ten nezajížděl do boxů. Button je čtvrtý, Barrichello pátý.

14:26 Jezdci stále krouží za zpomalovacím vozem.

14:19 Okamžitě po návratu z boxů Webber ošklivě havaroval a zdemoloval svůj monopost, podobně jako se to stalo v GP2 českému pilotovi Josefu Králi. Webber se pokusil v zatáčce 17 předjet Kovalainena, ale zezadu na něj najel, vůz vzlétl do vzduchu a po dopadu pak neřízeně vlétl do bariéry z pneumatik. Většina jezdců zajíždí do boxů, začne velké přeskupení na čelných pozicích.

14:18 Webber zajel rychle do boxů z osmého místa. Vyměnil pneumatiky a už je znovu na trati.

14:16 Vettel je nejrychlejším mužem na trati ve Valencii. I v sedmém kole zajel nejrychlejší kolo a už nastřádal náskok v podobě 3,3 sekundy.

14:15 Vettel už vede o tři vteřiny.

14:10 Tým vzkázal Alonsovi, že Hamilton při nárazu na startu poškodil vůz, přesto rozestup mezi jezdci zůstává stejný. Ani Vettela náraz zatím nijak viditelně nepřibrzdil, ve čtvrtém kole zajel nejrychlejší kolo.

14:08 Webber se zkusil dostat před Hulkenberga na konci kola, ale nepodařilo se mu to. Vettel má před Hamiltonem náskok 2,3 vteřiny, na Brita pak ztrácí 1,5 vteřiny třetí Alonso s ferrari.

14:06  Hamilton hlásil, že se dostal do kontaktu s Vettelem a cítí vibrace od předního kola. Webber se propadl po příšerném prvním kole až na devátou pozici. Naopak si polepšil Michael Schumacher a krouží na jedenácté pozici.

14:03 Je odstartováno, fantasticky se prosmýkl dopředu přes Marka Webbera Lewis Hamilton, procpal se na druhou příčku a rozdělil duo Red Bullu. Snažil se dokonce z první pozice sesadit Sebastiena Vettela, ten ale vedoucí příčku s vypětím sil uhájil.

14:03 Jezdci už jsou opět seřazeni na startovním roštu. Vše je připraveno ke startu.

14:00 Monoposty vyjely do zahřívacího kola.

13:57 Button před startem: "Snad nebude muset na trať safety car, všichni chceme stihnout fotbalový zápas Anglie s Německem."

kvk, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1