Ecclestone by Hamiltonovi trička zakázal, Schumachera je mu líto

24. března 2021 12:58

Nepříliš nadšený z týmu, v němž bude letos debutovat Mick Schumacher, i roztrpčený z aktivit úřadujícího šampiona Lewise Hamiltona je před startem letošní sezony bývalý promotér formule 1 Bernie Ecclestone. Podle něj nemá stáj Haas dostatečné kvality na to, aby syna sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera vedla ideální cestou. A u krajana Hamiltona má devadesátiletý Brit zase výhrady k jeho aktivitám v rámci hnutí Black lives matter.

 

Giuseppe Cacace, ČTK/AP

"Kdybych se ještě v F1 pohyboval, pak bych nikomu nošení triček na pódiu nedovolil. Na sto procent by tu nebyl tenhle byznys s klekáním před závody," prohlásil Ecclestone v rozhovoru pro deník The Telegraph. "Jeho otci (Anthonymu) jsem i řekl, že by si měl Lewis dávat pozor, protože je využíván lidmi, kteří na té kampani vydělávají, a nikdo neví, kam ty peníze jdou."

Téma boje proti rasismu rozdělilo bývalého promotéra a aktuálního šampiona už v dřívější sezoně, kdy Ecclestone aktivity hnutí taktéž kritizoval a nechal se slyšet, že "černoši jsou často větší rasisté než běloši". Hamilton zase jeho výroky označil z "ignorantské" a "bez znalosti věci."

Hamilton zůstává favoritem na titul, říká před sezonou F1 Enge

Vedení F1 následně i založilo pracovní skupinu pro rozmanitost a rovnoprávnost, jejíž součástí se stal i Hamilton. "Celá F1 společně podporuje projekt WeRaceAsOne a jezdci mohou libovolně vyjádřit svou iniciativu před každými závody," prohlásil mluvčí seriálu.

Schumacher? Je to jméno, které ve formuli 1 musí být

Ecclestone ale nebyl nadšený ani z nového týmu ostře sledovaného nováčka Micka Schumachera, který bude letos v F1 debutovat za stáj Haas. "Je to jméno, které ve formuli 1 musí být, ale je mi ho trochu líto, protože má kvality na to, aby dosáhl více než s lidmi, s nimiž je teď. Nejsem si jistý, že se tam toho může příliš naučit," netajil rozpaky Ecclestone.

Syn německé motoristické legendy je ve 22 letech šampionem sérií F3 či F2 a rovněž patří k členům akademie Ferrari, tedy týmu, kde jeho otec získal pět mistrovských titulů. Haas by ale neměl podle prognóz do letošních bojů o přední příčky příliš zasáhnout a kvůli změnám pravidel pro příští rok zřejmě nebude ani svůj vůz příliš vyvíjet.

Kdo chyboval? Schumacher krůček od maléru. Vyděsil jsem se, přiznal

"Perfektním týmem pro Micka by byl Red Bull, který má na to vyhrávat závody a lidi, jež ho mohou dobře podporovat. Jeho výkon v F2 byl skvělý, ale s tímhle týmem to nebude mít snadné zopakovat," dodal proto Ecclestone.

Nová sezona formule 1 odstartuje v neděli závodem v Bahrajnu.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.