Rallyeový pilot Colin McRae zahynul při pádu vrtulníku

16. září 2007 11:59 - LONDÝN

Populární skotský automobilový jezdec Colin McRae zahynul při pádu vrtulníku, který sám pilotoval. Bývalý mistr světa v rallye nepřežil letecké neštěstí, které se přihodilo v sobotu odpoledne poblíž jeho domova v Lanarkshire na jihu Skotska.

 

pro Právo Zdeněk Sluka

Příčiny havárie zatím nejsou známy a nepřežil ji nikdo ze čtyř pasažérů. O jejich identitě britská média spekulovala takřka 24 hodin, ale již dnes dopoledne McRaeův agent Jean-Eric Freudiger potvrdil, že devětatřicetiletý světový šampión z roku 1995 vrtulník pilotoval a na palubě s ním byl i jeho pětiletý syn Johnny. Dalšími oběťmi byli jeden dospělý a další dítě, McRaeovi blízcí přátelé.

Policie měla s identifikací mrtvých těl značné problémy, neboť stroj se po pádu v lese ocitl v plamenech a byl zcela zdemolován. V jednu chvíli s ohněm bojovalo až čtyřicet hasičů.

McRae licenci na řízení letadla vlastnil

Obavy o úmrtí zkušeného rallyeového jezdce, který v seriálu mistrovství světa závodil ještě loni a v sezóně 2005 jej angažovala také stáj Škoda, vyvolala v sobotu už samotná zpráva o pádu vrtulníku. Ten byl totiž na McRae zaregistrován a on sám licenci na jeho řízení vlastní.

K neštěstí došlo už na pozemcích v blízkosti McRaeova sídla, když se čtyřčlenná posádka vracela z návštěvy nedaleké vesnice. "Při zpáteční cestě krátce po čtvrté hodině odpoledne začal mít vrtulník problémy a náhle se zřítil," řekl vyšetřující důstojník Tim Love.

Skotský pilot během úspěšné sportovní kariéry vybojoval celkem 25 vítězství v seriálu MS, do něhož vstoupil v roce 1987. Největší úspěch zažil před dvanácti lety ziskem titulu s vozem Subaru. Dvakrát také startoval na dakarské rallye a příští rok se chystal na pouštní dobrodružství znovu. Společně s manželkou Alison mají ještě devítiletou dceru Hollie, ty na palubě vrtulníku nebyly.

Britský sport v krátké době truchlí nad ztrátou druhého úspěšného rallyového jezdce a rovněž bývalého šampióna. V listopadu 2005 totiž zemřel s nádorem na mozku Richard Burns. Ten byl ještě o pět let mladší.

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.