Rubriky:

Rallye

Evans vyhrál Švédskou rallye a vede mistrovství světa

16. února 2020 13:39 - Karlstad

Britský pilot Elfyn Evans vyhrál zkrácenou Švédskou rallye a slaví druhý triumf v mistrovství světa. Poprvé v kariéře se jednatřicetiletý tovární pilot Toyoty ujal vedení v šampionátu. Navázal na třetí místo ze zahajovací Rallye Monte Carlo a v čele pořadí má stejný bodový zisk jako Thiery Neuville z Belgie. Vicemistr světa z týmu Hyundai na triumf z Monaka navázal až šestým místem.

 

Tt News Agency, Reuters

Evans byl v čele rallye od první z celkových devíti rychlostních zkoušek, které kvůli nedostatku sněhu a nepřízni počasí zbyly z původních 19 testů v itineráři. V závěrečném dnu se nakonec jela jen jedna erzeta, hodnocená jako power stage: Evans si v ní šestým časem vedení pohlídal, byť na něj nezbyly bonusové body.

Triumf přidal k prvenství v Britské rallye z roku 2017, kde zvítězil s fordem, s nímž jezdil do loňska. "Skvělý pocit. Myslím, že jsem do nového týmu dobře zapadl, moc mi pomohli," konstatoval vítězný Velšan.

Vítěz! Britský pilot Elfyn Evans vyhrál zkrácenou Švédskou rallye a slaví druhý triumf v mistrovství světa.

Tt News Agency, Reuters

Druhý skončil obhájce prvenství a úřadující mistr světa Ott Tänak z Estonska, který získal s hyundai první body do MS po těžké havárii v Monte Carlu. Díky nejrychlejšímu času v závěrečné zkoušce vyhrál přetahovanou o třetí místo devatenáctiletý finský jezdec Kalle Rovanperä před šestinásobným mistrem světa Sébastienem Ogierem z Francie.

Po sobotě měl v bitvě týmových kolegů z Toyoty navrch o půl sekundy Ogier, finský teenager si ale pro pět bonusových bodů dojel v čase o 3,9 sekundy rychlejším a zkušenějšího týmového kolegu předstihl. "Jel jsem na konci, co to šlo. Mám obrovskou radost, ale taky vím, že ještě potřebuju spoustu času se učit," řekl po prvním pódiovém umístění v kariéře Rovanperä, bývalý jezdec Škody Motorsport.

Český pilot Filip Mareš s fabií obsadil při premiérovém startu v MS dvacáté místo a skončil šestý v kategorii WRC3.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí:
1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 1:11:43,1
2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -12,7
3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -20,2
4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -23,6
5. Lappi, Ferm (Fin./Ford Fiesta) -32,4
6. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -33,8
...20. Mareš, Hloušek (ČR/Škoda Fabia) -7:44,9.
Průběžné pořadí (po 2 z 13 závodů):
1. Evans 42
2. Neuville 42
3. Ogier 22
4. Rovanperä 30
5. Lappi 24
6. Tänak 20
Pořadí týmů
1. Toyota 73
2. Hyundai 63
3. Ford 40
ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2020

Filtr článků - Rallye