Loprais je na Rallye Dakar už druhý, rychlejší byl pouze De Rooy

COPIAPÓ

Aleš Loprais s kamionem Tatra dojel v sedmé etapě Rallye Dakar na druhém místě a druhý je i celkově. Na vedoucího Nizozemce Gerarda de Rooye ztrácí 17 minut. Loprais byl druhý i v páté etapě. V sobotu s De Rooyem prohrál o čtyři minuty, ale v průběžném pořadí přeskočil jak Itala Mikiho Biasiona, tak dalšího Nizozemce Hanse Staceyho.

Aleš Loprais s kamiónem Tatra na trati Rallye Dakar.

Francouzský motocyklista Cyril Després i jeho krajan Stéphane Peterhansel v kategorii automobilů udrželi průběžné vedení. V soutěži čtyřkolek je po etapě, která měla start i cíl v chilském městě Copiapó, novým lídrem Argentinec Alejandro Patronelli.

Po zrušení páteční etapy kvůli sněžení a dešti v Andách absolvovali závodníci trasu z Fiambaly do Copiapa společně v konvoji. V sobotu se soutěž znovu rozběhla, čas se měřil na úseku dlouhém 419 kilometrů.

Després dál vyrovnaně bojuje se Španělem Markem Comou, který zaostává o necelých osm minut. Devítinásobný vítěz Dakaru Peterhansel má v čele kategorie automobilů jedenáctiminutový náskok. Etapu vyhrál obhájce prvenství Násir Al Attíja z Kataru, který kvůli potížím s chladičem nabral v minulých dnech téměř hodinovou ztrátu.

O první místo přišel Argentinec Tomas Maffei na čtyřkolce, který dojel do cíle s bezmála hodinovým odstupem za krajanem Alejandrem Patronellim.

Rallye Dakar v Chile
7. etapa: Copiapó - Copiapó (573 km/měřený úsek 419 km):
Motocykly: 1. Coma (Šp./KTM) 3:51:35, 2. Després (Fr./KTM) -2:03, 3. Goncalves (Portug./Husqvarna) -2:49, ...100. Veselý (ČR/Yamaha) -2:23:10.
Průběžné pořadí: 1. Després 18:12:38, 2. Coma -7:48, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -49:39, ...77. Veselý -8:44:36.
Čtyřkolky: 1. A. Patronelli (Arg./Yamaha) 4:36:16, 2. Casale (Chile/Yamaha) -16:10, 3. La Fuente (Urug./Yamaha) -33:59.
Průběžné pořadí: 1. A. Patronelli 22:28:18, 2. Maffei -58:53, 3. M. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -1:21:35.
Automobily: 1. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Hummer) 3:26:57, 2. Gordon, Campbell (USA/Hummer) -7:30, 3. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -7:53.
Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret 15:32:53, 2. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) -11:22, 3. Gordon, Campbell -13:09.
Kamiony: 1. De Rooy (Niz./Iveco) 4:20:32, 2. Loprais (ČR/Tatra) -3:59, 3. Karginov (Rus./Kamaz) -16:32, ...7. Kolomý (ČR/Tatra) -25:51.
Průběžné pořadí: 1. De Rooy 18:05:15, 2. Loprais -17:10, 3. Stacey (Niz./Iveco) -33:14, ...10. Kolomý -2:18:57.