Lopraisova ostuda na Dakaru má dohru. FIA odsoudila sexistické komentáře jeho posádky

20. ledna 2021 15:44 - Paříž

Mezinárodní automobilová federace (FIA) odsoudila nevhodné komentáře, kterých se při Rallye Dakar dopustili Aleš Loprais a jeho mechanik Petr Pokora vůči Aliyyah a Yasmeen Kolocovým z konkurenčního týmu. Česká posádka měla na videu zveřejněném na vlastních sociálních sítích sexistické a rasistické narážky na šestnáctileté dcery majitele stáje Buggyra Martina Koloce. Tým se za to později omluvil, video ale neupravil ani nesmazal a to je stále přístupné na Facebooku.

Facebook AlesLopraisDakarLive

"Důrazně odsuzujeme nechutné a ponižující komentáře namířené proti závodnici Aliyyah Kolocové a její sestře Yasmeen na Rallye Dakar. I nadále budeme investovat značné prostředky a odborné znalosti do rozvoje iniciativ inspirujících a podporujících účast dívek a mladých žen v motoristickém sportu," uvedla FIA ve společném prohlášení s organizátorem rallye společností A.S.O. a také s promotérem mistrovství Evropy v závodech tahačů.

Aliyyah Kolocová totiž v minulé sezoně startovala v okruhovém kontinentálním šampionátu.

Loprais se omluvil za sexistické narážky na Kolocovy dcery

"Rasistické a sexistické komentáře, které se objevily na palubních záběrech konkurenčního týmu z jiné série motoristického sportu, nemohou a nebudou tolerovány. Pro tyto postoje není místo v motoristickém sportu ani ve společnosti," zdůraznil promotér ME v závodech tahačů na svém webu.

Dodal, že je hrdý na skutečnost, že se Aliyyah Kolocová stala v minulé sezoně historicky nejmladší účastnící ME.

"Aliyyah a její sestra Yasmeen jsou dvě mladé dívky, které se usilovně snaží vybojovat si kariéru v motoristickém sportu. Budeme i nadále pracovat na zajištění rovnosti žen a mužů, abychom podpořili náš sport jako svět rovných příležitostí," dodali zástupci promotéra.

Ledově klidná, bez emocí. Taková je světová rekordmanka Aliyyah Koloc. Může za to i Aspergerův syndrom

sport.cz, Buggyra Racing

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: