Živě

Macík pokračuje před Dakarem v alchymii, z Maďarska dovezl bronz

16. srpna 2016 17:28 - Praha

Posádka týmu KM Racing ve složení Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva na HunGarian Baja vybojovala třetí místo. Testování nového závodního kamiónu pro Dakar 2017 je v plném proudu, nový vůz má proti předchozímu modelu podstatně lepší jízdní vlastnosti.

 

KM Racing

Posádka týmu KM Racing obdržela startovní číslo 73. Na trať pátečního prologu proto vystartoval Macíkův temný vůz, řečený Franta, jako třetí kamión. „Skoro polovinu prologu, který se jel v šeru, jsme strávili jízdou za místním závodníkem, který se pro prach a tmu nedal předjet a zdržoval nás minimálně čtyři kilometry z celkových jedenácti. I přesto se nám povedlo vydobýt si do první sobotní rychlostní zkoušky druhé startovní místo," popisuje Martin Macík.

První část sobotní dopolední jízdy si posádka v novém kamiónu výborně užívala. Blátem a vodou projížděla trať pro další vozy. Ve druhé polovině ale Macík ve skoku přidal více, než bylo optimální, a vychýlil tak Frantovi osu kol. Zbylých 35 kilometrů do cíle pak byl kamión nucen pokračovat v režimu, který nedovoloval plný výkon. Přesto černá liazka dojela do cíle jako třetí a ztráta nebyla velká, 3,5 minuty na druhého a 7 minut na prvního. Druhou odpolední etapu pak vůz týmu KM Racing vyhrál. Sobota tak přinesla celkové třetí místo.

Cenné zkušenosti pro Dakar

„Musím říci, že se závody stále neuvěřitelně zrychlují. A zrovna tady v Maďarsku už jsem se učil úplně jinou závodní techniku. Určitě ji využiji i na Dakaru, protože kvůli rychlosti pak častěji odcházejí brzdy a bez nich to prostě nejde. Zkrátka, sladit auto a styl jízdy je úplná alchymie," usmívá se Macík.

Celkové třetí místo se posádce podařilo uhájit i během dvou nedělních rychlostních zkoušek. Dopolední trať projela tmavá liazka s druhým nejlepším časem a odpolední úsek se české posádce podařilo zvládnout na třetím nejlepším místě. V celkovém hodnocení to znamenalo pódiové umístění a Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva si z HunGarian Baja vezou bronz.

„Závody jako Baja HunGaria mi hodně pomáhají, vždycky si přivezeme nové zkušenosti. A na nich je úspěšné zdolání Rallye Dakar hodně postaveno," poukazuje Macík.

dos, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.