Rubriky:

Rallye

Start Dakaru? Žádná střelba, jenže i v prologu se dá bloudit

7. ledna 2018 14:19 - Lima

Dakarská karavana se rozjela. Úvodní trasa slavného závodu vedoucí z Limy do Pisca čítala pouhých 31 měřených kilometrů, ty však hned na začátku prověřily, jak si závodníci rozumějí s pískem. A také s navigací. Posádka žluté liazky s číslem 510 ve složení Macík, Tomášek, Mrkva prosvištěla úvodní krátkou etapu s jediným zaváháním. V navigátorsky náročném úseku se nechala zmást zkušeným bloudícím kolegou. Následný návrat na správnou cestu stál Martina Macíka a jeho kumpány z týmu Big Shock Racing pár minut, které v cíli znamenaly 15. pozici. Na reportáž z první etapy se můžete podívat v přiloženém videu.

BIG SHOCK RACING

Poté, co pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik Michal Mrkva zamávali z pódia tisícům nadšených peruánských diváků a na prvním přejezdu se kabina jejich kamiónu otřásla při testu nové audio soustavy, přišel čas pustit se do závodu.

„Franta jede krásně, nový motor neuvěřitelně šlape. Trochu jsme si zakufrovali. V jednom bodě jsem si nebyl jistý. Proti nám vyjel ostřílený kolega, a to nás znejistělo, protože úhel, který jsme jeli, neodpovídal údaji v roadbooku. O kus jsme se vrátili a znovu se zorientovali. Nakonec jsme vyrazili na původní trasu, popojeli po ní jen o kousek dále a bod našli," popisuje průběh závodu navigátor František Tomášek.

Posádka šla do prologu s respektem. „Byl jsem v první etapě opatrnější, nejel jsem střelbu. To v začátku nechci. Pár horizontů jsem probrzdil. Zvykám si na terén v Peru, který zatím z pozice řidiče neznám, zkouším využívat písek a průběžně zrychlujeme. V dunách pár minut nic neznamená. Už vím, jak na ně. Teď už nasadíme tempo," těšil se na další etapu pilot Martin Macík.

Svůj první dakarský start si užil Jan Brabec, několikanásobný mistr ČR v motokrosu. Na motocyklu Husqvarna do cíle dorazil s výborným časem, ale nečekaná penalizace za nenačtený kontrolní bod ho nakonec posunula na 108. pozici.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye