Bývalý keňský ministr sportu byl uznán vinným ze zpronevěry peněz pro tým na OH

15. září 2021 18:51

Bývalý keňský ministr sportu Hassan Wario a funkcionář národního olympijského výboru Stephen Soi byli uznáni vinnými z podílu na zpronevěře 800.000 dolarů (17 milionů korun) pro tým na OH v Riu 2016. Výši trestu by se měli dozvědět ve čtvrtek, do té doby zůstanou ve vazbě.

 

Twitter

Ze zpronevěry peněz na dopravu do Ria a přípravu týmu byli obviněni také bývalý generální sekretář Keňského olympijského výboru Francis Paul a tři úředníci z ministerstva sportu.

Vládní úředníci a sportovní funkcionáři byli podezřelí ze zpronevěry stovek tisíc dolarů z částky 5,7 milionu dolarů určené pro keňskou výpravu v Riu a dalších 700 tisíc dolarů, které poskytla národní atletické federaci společnost Nike. Keňský člen rady Světové atletiky David Okeyo dostal v souvislosti s aférou v roce 2018 doživotní zákaz působení ve sportu.

Wario byl ministrem sportu v letech 2013-2018 a je nejvyšším vládním úředníkem, jenž byl v olympijském skandálu uznán vinným z korupce. V době zatčení a obvinění byl velvyslancem v Rakousku.

ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.