Olympijský skandál! Výsledky některých boxerských zápasů byly zmanipulované

30. září 2021 14:56

Kanadský právník Richard McLaren potvrdil, že výsledky některých boxerských zápasů na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro byly zmanipulované. Vyšetřením kauzy z ovlivňování výsledků jej v červnu pověřila Mezinárodní boxerská asociace AIBA.

 

Peter Cziborra, Reuters

"Klíčoví lidé rozhodli, že pro ně neplatí pravidla. Mezi rozhodčími a ringovými sudími panovala atmosféra strachu, zastrašování a slepé poslušnosti," řekl na dnešní on-line tiskové konferenci. Konkrétní počet ovlivněných duelů neoznámil, ale uvedl, že se pohybuje okolo deseti.

Podle McLarena se rozhodčí a sudí před začátkem programu z "vyšších míst" dozvěděli, kdo má který zápas vyhrát. Původce manipulací se zjistit nepodařilo, nikdo z podezřelých už se v boxu nepohybuje.

Salvadorský fotbalový funkcionář se v USA přiznal k přijímání úplatků

McLaren uvedl, že tehdejší prezident Wu Ching-Kuo "nese hlavní odpovědnost za selhání při rozhodování v Riu a na kvalifikačních turnajích". Tchajwanský funkcionář šéfoval AIBA jedenáct let, v roce 2017 byl suspendován a z funkce odstoupil.

Trest i na 1972 let vězení! Soud vynesl tvrdé verdikty za konspiraci proti Fenerbahce

"Zápasy byly zmanipulovány pro peníze, pro výhody, které z toho AIBA plynuly, jako poděkování národním federacím a jejím olympijským výborům a někdy také organizátorům akcí za jejich finanční a politickou podporu," uvedl McLaren. "Box má problém a nejde o pravidla a procesy. Je to lidský problém. Až příliš dlouho lidé fungovali mimo pravidla."

Turnaj v Riu provázelo několik sporných rozhodnutí. Nejviditelnější byl vztek irského boxera Michaela Conlana po porážce s Rusem Vladimirem Nikitinem ve čtvrtfinále váhy do 56 kg. Mistr světa a bronzový olympijský medailista z Londýna ukázal rozhodčím z ringu vztyčený prostředník a AIBA označil za zkorumpovaný spolek. Od asociace dostal pokutu čtvrt milionu korun, mezitím ale odešel k profesionálům.

McLaren uvedl, že Rio bylo pouze vyvrcholením korupčního chování z předchozích let. "Bylo na to zaděláno už minimálně od začátku 21. století přes události z roku 2011 a olympijské hry v Londýně 2012. Kvalifikační turnaje před Riem posloužily jako tréninkové hřiště ke korupci a manipulaci zápasů v samotném Riu. Na olympijské kvalifikaci byla metodologie manipulace vyladěna s myšlenkou na využití v Riu," řekl McLaren novinářům.

McLaren v minulých letech vedl vyšetřování systematického dopingu ruských sportovců a také se zabýval finančními machinacemi někdejšího dlouholetého předsedy světové vzpěračské federace Tamáse Ajána.

Kvůli špatnému řízení a dluhům, které loni činily 16 milionů dolarů, Mezinárodní olympijský výbor zakázal zástupcům AIBA řídit olympijský turnaj v boxu. V Tokiu nesměli být ani žádní rozhodčí z Ria.

ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.