Rubriky:

LOH 2020

Jak to bude s olympiádou? Pořadatelé náhradní plán kvůli epidemii koronaviru nemají

28. února 2020 12:08 - Tokio

Pořadatelé olympijských her v Tokiu nemají náhradní plán kvůli epidemii koronaviru, která zasáhla i hostitelskou zemi. Uvedl to Kacura Enjo, zástupce ředitele pro přípravu olympijských her. Prezident MOV Thomas Bach ujistil, že se počítá se zahájením her 24. července.

 

Athit Perawongmetha, Reuters

Člen MOV Dick Pound tento týden uvedl, že pořadatelé mají tři měsíce na definitivní rozhodnutí o osudu her. Organizátoři ale ohrožení olympiády nepřipouštějí. "Nic se nezmění na tom, že se hry uskuteční podle plánu. Ani nepřemýšlíme o tom, kdy nebo za jakých okolností bychom se měli rozhodovat. Takové myšlenky nás vůbec nenapadají," řekl Enjo v rozhovoru s agenturou Reuters.

V Japonsku bylo dosud zaznamenáno více než 900 případů nákazy koronavirem, který způsobuje respirační onemocnění COVID-19. Většina z nich, přes 700, pochází z výletní lodi Diamond Princess, která je v karanténě nedaleko Tokia. Výrazně postižený je ostrov Hokkaidó, kde tamní vláda vyhlásila minimálně do 19. března mimořádný stav. Na tomto ostrově leží Sapporo, kam byly kvůli očekávanému vedru přesunuty atletické maratony a chodecké závody.

Novinář cestoval s Valencií na Ligu mistrů do Milána, nakazil se koronavirem

Vzhledem k postupu epidemie a rušení řady sportovních akcí v Japonsku se spekuluje o osudu olympiády. Podle japonských médií by mohly být odloženy o půl roku až rok. "Žádná taková debata neprobíhá," uvedl Enjo. Organizátoři ale zvažují omezení tradiční štafety s olympijským ohněm.

Koronavir dál straší. Fotbalisty v Premier League čeká novinka

Japonci za přípravu her v Tokiu utratily miliardy dolarů. Vznikla řada nových sportovišť a japonská vláda věřila v rozmach turistického ruchu. Tokio se olympiády nehodlá vzdát. Když přišel jeden z kandidátů na londýnského starostu s nabídkou, že by britská metropole mohla pořadatelství převzít, snesla se na něj z japonské strany vlna kritiky.

Šéf MOV Bach organizátory podpořil. "Přípravy na olympijské hry 2020 v Tokiu pokračují s cílem mít tohle léto v Tokiu úspěšnou olympiádu a ujistit sportovce, aby pokračovali naplno v tréninku a přípravách," řekl v telefonickém rozhovoru pro vybraná japonská média.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2020 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2020