Kaťuša na OH nebude! Rusové se budou muset obejít bez národní písně

13. března 2021 12:16 - Lausanne

Ruským sportovcům na olympijských hrách v Tokiu a Pekingu po vítězství Kaťuša místo hymny hrát nebude. Sportovní arbitrážní soud (CAS) zamítl žádost národního olympijského výboru, aby mohl populární válečnou písní nahradit státní hymnu, kterou Rusové musí oželet jako součást trestu za státem organizovaný doping a zmanipulování dat z moskevské laboratoře. O verdiktu CAS informoval server insidethegames.

 

twitter/@rostovhandballe, Twitter

Sportovní arbitráž loni v prosinci na dva roky vyloučila Rusko z velkých akcí včetně dvou olympiád. Ruští reprezentanti bez dopingových prohřešků smějí v soutěžích startovat jako neutrální sportovci bez státní vlajky a hymny či písně spojované s Ruskem. To podle pátečního vyjádření CAS vylučuje možnost, že by jim po vítězství hrála Kaťuša, sovětská válečná píseň z roku 1938, známá po celém světě.

Rusové pykají za opakované dopingové prohřešky už několik let. Na minulé zimní olympiádě v roce 2018 v Pchjongčchangu jim po vítězství hrála olympijská hymna.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.