Živě

Ruským sportovcům možná na OH zahrají místo hymny Čajkovského

25. března 2021 16:54 - Moskva

Ruští sportovci možná využijí pro olympijské hry v Tokiu místo zakázané národní hymny některou ze skladeb Petra Iljiče Čajkovského. Podle předsedy ruského olympijského výboru Stanislava Pozdňjakova už výběr úryvků konzultovali se zástupci MOV a čekají na schválení. První volba, kterou byla populární Kaťuša, u arbitrážního soudu CAS neprošla.

 

Denis Balibouse, Reuters

Ruští sportovci nesmí kvůli trestu za státem organizovaný doping a manipulování s daty z moskevské laboratoře startovat dva roky na mezinárodní půdě pod ruskou vlajkou a s národními symboly. Místo hymny tak chtěl olympijský výbor použít válečnou píseň Kaťuša z roku 1938, to ale CAS zamítl.

Ve zdůvodnění verdiktu CAS před dvěma týdny uvedl, že reprezentace nemůže použít "jakoukoliv hymnu spojenou s Ruskem". Co přesně to znamená v praxi, ale není zcela jisté. Funkcionáři nevědí, zda bude CAS blokovat jakoukoliv jinou hudbu ruského autora, nebo zda vůbec mohou výběr provést ruští funkcionáři. Podle Pozdňjakova je ale Čajkovského hudba součástí celosvětového hudebního odkazu.

Na OH bude moci startovat maximálně deset čistých ruských atletů

Vybrané úryvky z Čajkovského skladeb zazněly místo ruské hymny už na některých rychlobruslařských soutěžích v této sezoně. Na většině dalších světových šampionátů, které se letos konaly, ale byly pro ruské sportovce použity znělky jednotlivých akcí.

Na olympijských hrách v Tokiu budou ruští sportovci startovat pod vlajkou domácího olympijského výboru.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..