Živě

Olympijským vítěžem ve střelbě ze vzduchové pušky se stal Američan Shaner

25. července 2021 10:36 - Tokio/Praha

Američan William Shaner se stal olympijským vítězem ve střelbě ze vzduchové pušky. Rodák z Colorada Springs ovládl finálový závod před dvojicí Číňanů Šeng Li-chaem a vítězem kvalifikace Jang Chao-žanem. Jiří Přívratský skončil v kvalifikaci čtrnáctý, David Hrčulák devatenáctý.

Ann Wang, Reuters

Dvacetiletý Shaner, který se do finále dostal z třetího místa, se držel i v rozhodující fázi po většinu času na medailových příčkách. Nakonec dosáhl celkového součtu 251,6 bodu, což je olympijský rekord, a zvítězil s náskokem sedmi desetin. Stříbrný Šeng Li-chao postoupil jako poslední osmý, při závěrečném duelu sice trefil o osm deseti bodu více, výrazný Američanův náskok však už nesmazal.

Finálovou účast si vystřílel i slovenský reprezentant Patrik Jány a skončil sedmý. Světová jednička Maďar István Péni byl pátý.

Přívratský byl v olympijské střelbě ze vzduchové pušky 14., Hrčkulák 19.

Dvacetiletý Přívratský se po většinu soutěže pohyboval ve druhé desítce pořadí. Navzdory slabší třetí sérii se postupně probojoval až k první desítce, usadit se v ní ale už nedokázal. Hrčkulák neměl ideální vstup a po nepovedené první a třetí položce se propadl do spodních pater. V závěrečných dvou kolech si ale vedl lépe než Přívratský, v poslední sérii kvalifikace byl se ziskem 105,9 bodu třetí nejlepší ze všech.

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.