Francie - JAR 4:3Gignac hattrickem pomohl fotbalistům Francie k první výhře na olympiádě

Tokio/Praha

Pětatřicetiletý útočník André-Pierre Gignac hattrickem pomohl fotbalistům Francie k výhře 4:3 na olympijském turnaji nad Jihoafrickou republikou. Evropský celek tak napravil zaváhání z úvodního duelu s Mexikem, který prohrál 1:4. Poprvé na turnaji zvítězila také Argentina, Egypt porazila 1:0.

Francouz Teji Savanier slaví na olympiádě gól proti JAR.

Francouzi v zápase třikrát dotahovali. V prvním poločase gól nepadl, Jihoafričané ale byli aktivnější a k dispozici dostali i pokutový kop, který ale Luther Singh nasměroval do břevna. Po změně stran na branky Kobamela Kodisanga, Sekotoriho Evidence Makgopy a Teboha Mokoeny vždy zareagoval Gignac, útočník mexického klubu Tigres.

Rozhodující gól vstřelil v druhé minutě nastavení Téji Savanier po Gignacově centru. Záložník Montpellieru zaznamenal svoji první reprezentační trefu. Jihoafrická republika už nemůže ze skupiny A postoupit.

Duel mezi Egyptem a Argentinou rozhodl v 52. minutě obránce francouzského Lens Facundo Medina. Nejprve hlavou jemně tečoval míč na tyč, od které se odrazil zpět k němu. Při dorážce už nezaváhal. Dvojnásobní olympijští šampioni tak mají první tři body, v úvodním duelu překvapivě podlehli 0:2 Austrálii. Skupinu vede Španělsko, které gólem Mikela Oyarzabala ze závěru zápasu Austrálii porazilo 1:0.

LOH TOKIO 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

Brazilští obhájci zlata pouze remizovali bez branek s Pobřežím slonoviny. Situaci si zkomplikovali už ve 13. minutě vyloučením záložníka Aston Villy Douglase Luize. Poměr sil na hřišti se vyrovnal v závěru, když druhou žlutou kartu dostal Eboue Kouassi. Oba týmy mají na kontě čtyři body.

Třetí ve skupině D je po výhře 3:2 nad Saúdskou Arábií Německo. Čtvrt hodiny před koncem vstřelil rozhodující branku stoper Augsburgu Felix Uduokhai. Saúdská Arábie už nemůže postoupit do čtvrtfinále.

Jediným bodově stoprocentním celkem zůstalo Japonsko, které po úvodní výhře nad Jihoafrickou republikou dnes porazilo 2:1 Mexiko. Postup ale přesto domácí reprezentace jistý nemá.

Mužský fotbalový turnaj na olympiádě je tradičně pro hráče do 23 let, vzhledem k odložení olympiády z loňska byl limit o rok zvýšen. Týmy smějí nominovat tři hráče bez věkového omezení.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Fotbal:
Muži:
Skupina A:
Francie - JAR 4:3 (0:0)
Branky: 57., 78. a 86. z pen. Gignac, 90.+2 Savanier - 53. Kodisang, 72. Makgopa, 81. Mokoena.
Japonsko - Mexiko 2:1 (2:0)
Branky: 6. Kubo, 11. Doan - 85. Alvarado. ČK: 68. Vásquez (Mexiko).
1.Japonsko22003:16
2.Mexiko21015:33
3.Francie21015:73
4.JAR20023:50
Skupina B:
Nový Zéland - Honduras 2:3 (1:1)
Branky: 10. Cacace, 49. Wood - 45.+1 Palma, 78. Obregón, 87. Rivas.
Rumunsko - Jižní Korea 0:4 (0:1)
Branky: Branky: 84. z pen. a 90. I Kang-in, 27. vlastní Marin, 59. I Tong-Kjong. ČK: 45.+1 Gheorghe (Rum
Saúdská Arábie - Německo 2:3
Branky: 30. a 50. Al-Nadžei - 11. Amiri, 43. Ache, 75. Uduokhai. ČK: 66. Pieper (Německo).