Živě

Koronavirem těžce zkoušené Fidži bouřlivě slavilo olympijský triumf ragbistů

29. července 2021 03:20 - Wellington

Koronavirovou pandemií těžce zkoušené Fidži zažilo ve středu spontánní výbuch radosti poté, co reprezentační tým ragbistů obhájil olympijské zlato v sedmičkách. Obyvatelé malého ostrovního státu v jižním Pacifiku při oslavách porušovali zákaz vycházení, tančili a zpívali na ulicích, mávali vlajkami z aut a odpalovali světlice.

 

Siphiwe Sibeko, Reuters

Fidži se potýká s vážným šířením nákazy, při počtu pouhých 900 tisíc lidí má více než 25 000 infikovaných a 200 úmrtí. Úřady se snažily přetíženému zdravotnímu systému pomoci zavedením zákazu vycházení od šesti hodin večer do čtyř ráno, aby omezili šíření viru.

Na koronavirová omezení Fidžijci alespoň na chvíli zapomněli díky svým ragbyovým hrdinům. Ti před pěti lety v Riu de Janeiro získali pro zemi první olympijskou medaili v historii a v Tokiu zlato obhájili po finálovém vítězství 27:12 nad Novým Zélandem.

"Při minulé olympiádě jsme se shromažďovali ve velkém množství, tekly slzy a zněly zvony. Teď během pandemie a se zákazem vycházení zněly hrnce a pánve, ohňostroje létaly z dvorků a bylo slyšet skandování ze všech domů," napsala na Twitteru televizní moderátorka Jaquee Speightová.

Fidži po historickém triumfu v Riu nechalo vytisknout pamětní sedmidolarovou bankovku a předseda vlády Frank Bainimarama se nebránil myšlence, že by mohla obhajobu zlata v sedmičkách oslavit bankovka v hodnotě 14 dolarů.

"Tahle výhra je pro všechny Fidžijce nad zlato. Tuto hru milují, vždycky nás spojila. Ukazuje to, že dokážeme dosáhnout velkých věcí bez ohledu na to, co nám stojí v cestě, bez ohledu na covid," uvedl Bainimarama, jemuž neuniklo, že vítězství ragbistů vedlo k porušování zákazu vycházení. "Nikomu to ale zdá se nevadilo. Všichni na Fidži jsou šťastní, že hoši získali zlato," dodal.

Ragbisté Fidži porazili v Tokiu Nový Zéland a obhájili olympijské zlato

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..