Slovinsko - Japonsko 116:81Slovinští basketbalisté zdolali i Japonsko a jsou na OH ve čtvrtfinále

Basketbaloví mistři Evropy Slovinci i světoví šampioni Španělé jsou na olympijských hrách po druhých vítězných zápasech ve čtvrtfinále. Slovinci při své premiérové účasti pod pěti kruhy zdolali Japonsko jasně 116:81, španělští obhájci bronzu si stejně jako předloni ve finále MS poradili s Argentinou a porazili ji 81:71.

Slovinští basketbalisté si bez problémů poradili s Japonskem

Domácím Japoncům nebylo nic platných ani 34 bodů washingtonského křídelníka Ruie Hačimury, který byl nejlepším střelcem zápasu. Slovince opět táhl Luka Dončič, i když tentokrát neatakoval střelecké rekordy jako v prvním utkání, v němž přispěl k výhře nad Argentinou 48 body. Tentokrát odehrál rozehrávač Dallasu necelých 26 minut, během kterých zaznamenal 25 bodů, sedm doskoků a sedm asistencí. O 24 bodů se postaral Zoran Dragič.

"Dončič je v současnosti jedním ze čtyř nebo pěti nejlepších hráčů na světě," konstatoval trenér domácího výběru Julio Lamas a Dončičův univerzální výkon ocenil i spoluhráč Luka Rupnik. "Tohle odlišuje Luku od ostatních hvězd. S ním je každý tým lepší, i v samotné NBA. My tu máme velmi talentovaný tým a Luka prostě vždy najde nejlepší řešení," řekl rozehrávač lublaňské Olimpije.

Španělským lídrem byl opět Ricky Rubio, rozehrávač Minnesoty tentokrát nastřílel 26 bodů. V repríze finále z MS v Číně Jihoameričané přišli ve druhé čtvrtině o sedmibodové vedení a ve druhém poločase se už do hry o vítězství nedostali. Měli přitom ve svém středu nejlepšího střelce zápasu. Špílmachr Nicolás Laprovíttola, který po dvou letech v Realu Madrid bude od nové sezony hrát za konkurenční Barcelonu, nastřílel 27 bodů. Stejně jako Rubio dal pět trojek. "Známe Španěly, víme jak hrají, a víme, že Rubio je klíčový hráč," konstatoval Laprovíttola.

Na závěr základní skupiny se utkají Španělé se Slovinci, kteří zvítězili ve vzájemném duelu v semifinále ME v roce 2017 na cestě za titulem, o prvenství ve skupině. Japonci budou ve stejný den usilovat v zápase s Argentinou o první výhru pod pěti kruhy, na kterou čekají 45 let, a vítěz bude mít šanci na postup ze třetího místa do vyřazovacích bojů.