Živě

Sprinterka Okagbareová kvůli dopingu nepoběží semifinále stovky

31. července 2021 02:21 - Tokio

Nigerijská sprinterka Blessing Okagbareová byla kvůli porušení pravidel o dopingu předběžně suspendována a na olympijských hrách v Tokiu nepoběží dnešní semifinále na 100 metrů. Dvaatřicetileté závodnici zastavila s okamžitou platností činnost Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) kvůli nálezu lidského růstového hormonu při mimosoutěžní dopingové kontrole z 19. července. Kvůli pozitivnímu testu nesmí v Tokiu startovat ani keňský sprinter Mark Odhiambo.

 

Phil Noble, Reuters

AIU oznámila, že příslušná laboratoř Mezinárodní antidopingové federace WADA informovala Okagbareovou o výsledcích analýzy v pátek. Ve stejný den byly v Tokiu na programu rozběhy, do kterých ještě nastoupila a celkově devátým časem 11,05 postoupila do semifinálové fáze.

"Sportovkyně byla o výsledku analýzy a své dočasné suspendaci informována dnes ráno v Tokiu," uvedla AIU.

Okagbareová startuje na čtvrtých olympijských hrách, v Pekingu 2008 vybojovala stříbrnou medaili ve skoku dalekém. Z dálky má také stříbro z moskevského mistrovství světa v roce 2013, kde tehdy byla třetí na dvoustovce. V letošních světových tabulkách běhu na 100 metrů jí patří výkonem 10,89 sedmé místo. V Tokiu měla startovat ještě na dvojnásobné trati a ve sprinterské štafetě.

Keňan Odhiambo byl z her stažen několik hodin před plánovaným startem v rozbězích na 100 metrů. Osmadvacetiletý sprinter s osobním rekordem 10,05 měl podle prohlášení AIU pozitivní test na anabolický steroid metasteron.

Nigérie a Keňa patří podle hodnocení AIU mezi sedmičku aktuálně nejrizikovějších zemí, co se dopingu týká. Před několika dny organizace oznámila, že z původní třiadvacetičlenné nominace Nigérie nebude moci v Tokiu startovat deset atletů kvůli tomu, že nesplnili základní požadavky antidopingového programu a byli nedostatečně testováni.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..