Japonka útočila, ale Kordová si triumf vzít nenechala, Spilková zůstala ve třetí desítce

Tokio

Olympijskou vítězkou v golfu se stala Američanka s českými kořeny Nelly Kordová, jež turnaj v Tokiu vyhrála se skóre 17 ran pod par a náskokem jednoho úderu. Klára Spilková obsadila po vyrovnaných výkonech 23. místo, turnaj zvládla s výsledkem -5.

Nelly Kordová z USA vyhrála soutěž golfistek.

Třiadvacetiletá Kordová potvrdila v Kasumigaseki Country Clubu roli jedné z největších favoritek. Dcera tenisového grandslamového šampiona Petra Kordy koncem června vyhrála major Women's PGA Championship a stala se světovou jedničkou.

Rodačka z Bradentonu Kordová vedla turnaj od druhého kola, a i když se na ni na předposlední jamce dotáhla domácí Mone Inamiová, nakonec si zlato vzít nenechala. Závěrečnou osmnáctku zvládla v paru, zatímco Japonka skončila v bunkru a po bogey šla do rozstřelu o stříbro s Novozélanďankou Lydií Koovou. Inamiová uspěla hned na první dodatečné jamce a skončila druhá, Koová po stříbru z Ria de Janeiro brala bronz.

Kordová vyzdvihla výkon Inamiové i Koové. "Bylo to dost stresující, ale udržela jsem to a tvrdě jsem bojovala. Měla jsem za sebou dobré turnaje, ale to automaticky neznamená, že zahrajete dobře. Tak nějak se snažíte očekávání dát stranou, prostě hrát, uspět a užít si olympijskou zkušenost," řekla.

První gratulantkou Kordové po vítězném patu byla její starší sestra Jessica, jež obsadila patnácté místo. Golfová velmoc USA ovládla v Tokiu obě kategorie, mužské zlato získal minulý týden Xander Schauffele.

Šestadvacetiletá Spilková výrazně vylepšila své 48. místo z olympijského debutu v Riu de Janeiro. Pražská rodačka odehrála turnaj bez výkyvů s mimořádně vyrovnaným skóre během celých čtyř dnů. Úvodní i dnešní kolo zahrála na 69 ran, ve zbylých dvou zaznamenala 70 a 71 úderů.

V závěru turnaje byla hra na tři čtvrtě hodiny přerušena kvůli hrozbě blesků. Nenaplnily se však obavy, že by se kvůli špatnému počasí muselo dohrávat až v neděli či že by musel být turnaj zkrácen.

Vítězka Kordová byla během přerušení nervózní a povídala si se sestrou. "To mi asi hodně pomohlo, že jsem na to tolik nemyslela a zaměřila se na něco jiného," uvedla.