Živě

TOKIJSKÝ ZÁPISNÍK: Buddha v uniformě

7. srpna 2021 09:47 - Tokio

O rok odložená olympiáda v Tokiu je navzdory pokračující pandemii koronaviru tady a čtenářům Práva a Sport.cz zprostředkovávají zpravodajství přímo z Japonska reportéři Michal Osoba, Radek Malina a Pavel Novotný. Své nejen sportovní postřehy z místa zaznamenávají do Tokijského zápisníku.

 

Sport.cz s Profimedia.cz

Organizace olympijských her je nezáviděníhodná činnost. K obstarání víc než dvoutýdenních sportovních bakchinálií totiž potřebujete nejenom obrovský balík peněz, ale také téměř bezedný rezervoár lidských zdrojů. Počet míst, na která prostě musíte někoho postavit, i kdyby měl jen ukázat na cestu, se totiž limitně blíží nekonečnu.

V Tokiu je celá situace navíc umocněna pandemickým režimem, který například nařizuje všem účastníkům z ciziny strávit prvních čtrnáct dnů v bublině. Takže bychom se čistě teoreticky neměli vyskytnout jinde než v hotelu, autobusu a zónách vymezených novinářům. K tomu byla navíc vyhlášena uvítací třídenní pseudokaranténa, během níž jste mohli na čtvrthodinku vyběhnout z hotelu na „nutný" nákup.

TOKIJSKÝ ZÁPISNÍK: Japonská preciznost...

A v rámci pozic, které museli organizátoři obsadit, přibyli uniformovaní hlídači pohybu ubytovaných osob. Slyšel jsem, že v jiných hotelech měli muži v modrém skutečně snahu hemžení vestibulem monitorovat. V tom našem ale už třetí týden dochází k zajímavému úkazu.

Nás totiž hlídá hotový Buddha, resp. hned několik jeho kolegů a kolegyň. Možná jsem měl jen smůlu, nicméně kdykoliv jsem zatím měl čest kolem strážce pořádku projít, seděl absolutně nehnutě v dokonale pravoúhlé kompozici s rukama v bílých rukavicích položenýma na stehnech. I v hluboké meditativní strnulosti byl sice občas patrný pohyb brvou, ale něco mi říká, že tokijské satori je možná blízko.

Se Sport.cz je Pavel Novotný spojený od prapočátku v roce 2003, od roku 2012 je vedoucím redakce. Jako reportér působil na olympijských hrách ve Vancouveru 2010 a Riu de Janeiro 2016.

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..