Živě

Britský dráhař Kenny má po obhajobě v keirinu sedmé olympijské zlato

8. srpna 2021 05:13 - Tokio

iž sedmé olympijské zlato získal britský dráhový cyklista Jason Kenny, který obhájil prvenství v keirinu. Třiatřicetiletý jezdec vybojoval devátou medaili pod pěti kruhy. V Tokiu měl dosud na kontě stříbro z týmového sprintu. Prvenství ve sprintu si vyjela kanadská dráhařka Kelsey Mitchellová, olympijský závod dráhařek v omniu vyhrála Američanka Jennifer Valenteová před Japonkou Jumi Kadžiharaovou a Nizozemkou Kirsten Wildovou.

 

Thibault Camus, ČTK/AP

Kenny ve finálové jízdě disciplíny, jež vznikla právě v Japonsku, zaskočil soupeře úžasným kouskem. Ihned po odstoupení vodiče na elektrokole vyrazil dopředu a náskok dokázal udržet po celé tři okruhy.

Díky zisku zlata se Kenny osamostatnil v čele pořadí nejúspěšnějších britských olympioniků. Se sedmi zlatými se odpoutal od dalšího dráhaře Chrise Hoye. V počtu medailí překonal dalšího cyklistu Bradleyho Wigginse, který jich posbíral osm, z toho pět zlatých, jednu stříbrnou a dvě bronzové.

"Sedm zlatých medailí je opravdu něco mimořádného... Když se člověk jen ohlédne za těmi, které už se mu podařilo získat, vypadá to všechno celkem snadno. Ale když se pak pokoušíte přidat ještě nějakou další navíc, rychle se rozpomenete na to, jak je to těžké," prohlásil Kenny.

Stříbro získal Azizulhasni Awang z Malajsie, bronz Nizozemec Harrie Lavreysen, pro něhož to byl třetí cenný kov z Tokia po dvou zlatech ze sprintu a týmového sprintu. V keirinu startoval i jediný český zástupce na velodromu v Izu Tomáš Bábek, po neúspěšné úvodní rozjížďce ale vypadl hned v opravách a ze 30 startujících obsadil dělené 23. místo.

Rovněž Mitchellová ve finále sprintu vsadila vše na svou sílu a výdrž. Ve dvou jízdách porazila Ukrajinku Olenu Starikovovou poté, co zaútočila z vedoucí pozice a už pak nepustila soupeřku před sebe. Bronz si vyjela Lee Wai Sze z Hongkongu, která ve dvou jízdách předčila Němku Emmu Hinzeovou.

Olympijské zlato ve sprintu si vyjela kanadská dráhařka Kelsey Mitchellová (vpravo). Ve finále porazila ve dvou jízdách Ukrajinku Olenu Starikovovou.

Christophe Ena, ČTK/AP

Kennyovi si díky Jasonově úspěchu mohli zopakovat soukromý "zlatý den" z poloviny srpna 2016, kdy slavili oba ve stejných disciplínách, které se jely i dnes. Jenže pozicí favorizované Laury, která tehdy zvítězila ještě pod dívčím jménem Trottová, hned na začátku otřásl nepříjemný hromadný pád v úvodní disciplíně omnia scratchi.

Přestože jí a dalším závodnicím, které byly do kolize zapletené, přiznali rozhodčí 16 bodů, na pozdější vítězku Valenteovou jich 24 ztrácela. Devětadvacetiletá Kennyová bojovala, ale nakonec to stačilo jen na celkové šesté místo s mankem 12 bodů za bronzem.

Šestadvacetiletá Valenteová zvítězila o 14 bodů před Japonkou Jumi Kadžiharaovou, přestože v poslední čtvrté disciplíně omnia - bodovacím závodě - spadla. Američanka zkompletovala na OH sadu medailí. Z týmového sprintu měla stříbro z Ria a ve stejné disciplíně získala v Izu v úterý bronz.

Třetí byla o další dva body zpět ostřílená Nizozemka Kirsten Wildová. Osminásobná mistryně světa na dráze se dočkala ve 38 letech první olympijské medaile.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Dráhová cyklistika:
Muži:
Keirin:
1. Kenny (Brit..)
2. Awang (Malaj.)
3. Lavreysen (Niz.)
4. Tjon En Fa (Sur.)
5. Glaetzer (Austr.)
6. Levy (Něm.),
...23. Bábek (ČR) vyřazen v opravách.
Ženy:
Sprint:
Finále:
Mitchellová (Kan.) - Starikovová (Ukr.) 2:0 (10,906, 10,995),
o 3. místo:
Lee Wai Sze (Hong.) - Hinzeová (Něm.) 2:0 (11,110, 11,283).
Další pořadí:
5. Friedrichová (Něm.)
6. Marchantová (Brit.)
7. Braspennincxová (Niz.)
8. Genestová (Kan.).
Omnium:
1. Valenteová (USA) 124 b.
2. Kadžiharaová (Jap.) 110
3. Wildová (Niz.) 108
4. Dideriksenová (Dán.) 103
5. Stenbergová (Nor.) 97
6. Kennyová (Brit.) 96
7. Martinsová (Portug.) 95
8. Copponiová (Fr.) 85.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..