Zlato! Mladá česká skokanka zazářila na světovém šampionátu

Tampere

Amálie Švábíková se stala juniorskou mistryní světa v skoku o tyči. V Tampere jako jediná překonala 440 a později i 451 cm. Je šestou českou atletkou se zlatem z MSJ.

Tyčkařka Amálie Švábíková po svém triumfu na juniorském MS v Tampere.

Švábíková ukázala ambice už v úterní kvalifikaci. Absolvovala tam tři výšky a každou zdolala hned prvním pokusem. Svěřenkyně trenéra Berana zakládala na 395, následně byla úspěšná i na 410 a účast v elitní dvanáctce jí zajistil úspěšný pokus na 420 centimetrech. To ji pasovalo do role jedné z hlavních favoritek soutěže. A ve čtvrtek to také česká závodnice ve finále potvrdila.

Je to neskutečné. Já jsem si přála třeba medaili, zaskákat na medaili, ale že vyhraju, to je asi sen každého a jsem strašně ráda," radovala se Švábíková v rozhovoru pro Českou atletiku.

Soutěž zahájila chybou na základní výšce 410, ale příštích pět pokusů zvládla. "Trošku jsem si oddychla, když jsem založila. Ale nečekala jsem, že to pak všechno půjde napoprvé, protože ty nervy a ta hlava..., to je strašné ve finále," svěřila se.

Další nezdary si připsala až při snaze o osobní maximum 451, než napotřetí i na této výšce uspěla. Jednou si pak zkusila i 460 cm. "Řekla jsem si, že už nemůžu nic ztratit. Že k tomu padne ještě český rekord, to byla třešnička na dortu. Moc jsem si svoje poslední juniorské mistrovství užila," doplnila.

Soutěž vyhrála před největší papírovou favoritkou Lisou Gunnarssonovou ze Švédska, jež stejně jako bronzová Alice Moindrotová z Francie zdolala 435 cm.

Švábíková navázala na předloňský titul výškařky Michaely Hrubé, juniorskými mistry světa před tím byli také desetibojař Jiří Sýkora a chodkyně Anežka Drahotová (oba 2014), Denisa Rosolová ve skoku do dálky (2004) a oštěpařka Jarmila Klimešová (2000).

Letos se Švábíková představí i na mistrovství Evropy v Berlíně. To bude její druhý start na vrcholné seniorské akci. Loni byla nejmladší tyčkařkou na MS v Londýně, kde ale skončila v kvalifikaci už na základní výšce 420 cm. Předtím zažila zklamání na MEJ v Grossettu, kde jako spolufavoritka skončila výkonem pouhých 405 cm pátá. V roce 2016 jí stejný výkon stačil na bronz z dorosteneckého ME a také byla sedmá na MSJ v Bydhošti.