Článek
Není mnoho atletů, kteří by mohli říct, že se kvůli nim přestavoval stadion. Ale když dvacetiletý Kubánec vloni ve Stockholmu šokoval skokem dlouhým 883 cm (s podporou větru 2,1 m/s, těsně přes povolenou hranici), dopadl na samý konec doskočiště.
A tak organizátoři před letošním mítinkem začali více než sto let starý Olympijský stadion upravovat a doskočiště zvětšili. „Jenže pak tam byla hrozná zima a nic jsem neukázal,“ oklepal se Echevarría při vzpomínce na promrzlý Stockholm.

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría během atletického mítinku Zlatá tretra 2018 v Ostravě.
To v Ostravě určitě neprochladne, teploty přes 25 stupňů jsou mu mnohem bližší. „To mi sedí, jako u nás na Kubě,“ rozesmál se.
I letos už má za sebou jeden nevídaný let. V březnu v Havaně mu vítr o síle 3,3 m/s pomohl dostat se až na 892 cm! Větší vzdálenost překonali za jakýchkoliv podmínek jen Powell a další Kubánec Iván Pedroso.
Rekordu se chce přiblížit
„Bylo to v závěru zimní přípravy, vůbec jsem takový skok nečekal. Počítal jsem tak maximálně s 860 centimetry,“ přiznává. Z mítinku odešel zraněný a do formy se teprve pozvolně dostává. V neděli v Rabatu už vyhrál výkonem 834 cm.
„Ještě nejsem v optimální formě, ta by měla přijít až na podzim při mistrovství světa v Dauhá. Ale určitě chci skočit dál než v Rabatu a aspoň se přiblížit rekordu mítinku,“ slíbil na ploše stadionu. „A já ti budu fandit, ať ho překonáš. Budu sedět támhle u sektoru,“ s úsměvem reagoval vedle stojící Jihoafričan Luvo Manyonga.
Původně měl být úřadující mistr světa ve čtvrtek Echevarríovým soupeřem, po zranění z Rabatu, kde ho od sektoru odnášeli na nosítkách, ale bude jen divákem.
V Ostravě byl i na vyšetření, při chůzi po stadionu kulhal. „Nemělo by to být vážné, dva tři týdny klidu by měly stačit,“ věří. Kvůli zdravotním potížím se z Tretry odhlásili i evropský rekordman na 400 m překážek Karsten Warholm z Norska a oštěpařský mistr světa Johannes Vetter z Německa. Vstupenky na mítink jsou ještě v prodeji.