Holm už své šťastné trenýrky nepotřebuje

17. září 2008 09:18 - STUTTGART

Pro spoustu chlapců i dívek zůstane navždy inspirací. Stefan Holm popřel poučku o tom, že kdo chce skákat vysoko, musí sám vysoký být. Skvělý Švéd o víkendu ve Stuttgartu ukončil svoji veleúspěšnou kariéru. Nikdy tak už neobleče své oblíbené černé spodní trenýrky, které z pověrčivosti nosil při finále velkých soutěží.

 

www.letsrun.com

„Popravdě, už také nebyly v nejlepším stavu, takže bych brzy musel ukončit kariéru tak jako tak,“ vtipkoval Seveřan.

Začínal s fotbalem, ale v osmi letech viděl v televizi skákat halového světového rekordmana Patrika Sjöberga. Tím mělo Švédsko o kontinuitu v této disciplíně postaráno. Holm vyhrál olympiádu, čtyři halová mistrovství světa, ale v paměti fanoušků zůstane především ze dvou důvodů. Zaprvé díky schopnosti držet se dlouhá léta bez přestávky ve světové špičce – vždyť 230 cm a víc skočil dvanáct let po sobě, čímž si vysloužil přezdívku Pan vyrovnanost.

Především však proto, jak dokázal bojovat se skokany o hlavu vyššími. Holm měří 181 cm, jeho osobní rekord z haly je 240 cm. Přeskočil sám sebe o 59 centimetrů, čímž vede tabulky v tomto netradičním ukazateli.

Milovník statistik

Tato a spousta dalších tabulek je na Holmových stránkách scholm.com. Švéd je totiž obrovským milovníkem statistik. „Během kariéry jsem ve 132 závodech skočil 230 cm a výše,“ vysype hned z rukávu. Na webu si vede třeba i srovnání se všemi ostatními závodníky – s Tomášem Janků vyhrál 44 závodů, s Jaroslavem Bábou o deset méně.

Co čeká Holma nyní? „Žádné plány nemám, teď si chci odpočinout na dovolené. Až začne příprava na další sezónu a já nepůjdu trénovat, začnu si uvědomovat, že kariéra skončila. Už nebude žádný třetí pokus, který rozhodne o tom, zda vyhrajete nebo skončíte druhý. Tohle jsem na atletice miloval a bude mi to chybět,“ ví 32letý otec syna Melwina.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Atletika

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.