Rubriky:

Atletika

Udržím tě zdravého, slíbil kouč hokejové hvězdy. A Helcelet nabral svaly

21. května 2020 08:53 - Praha

Domácí atletická sezona se první červnový den rozběhne ve velkém, na druhou polovinu léta se chystají i mezinárodní mítinky včetně Diamantové ligy. Jenže vícebojaři přijdou zkrátka, pandemie koronaviru z kalendáře postupně vyškrtala všechny mezinárodní akce.

 

ČAS - Denisa Kisialová

Odpadly olympiáda i mistrovství Evropy, s předstihem se rušil nejslavnější vícebojařský podnik v Götzisu, zbýval tradiční podzimní mítink ve francouzském Talence, kde předloni Kévin Mayer poskládal světový rekord.

„Psali jsme si s ostatními vícebojaři, že by to letos mohlo být takové malé mistrovství světa, všichni by se na Talence soustředili,“ líčí Adam Sebastian Helcelet, bývalý vicemistr Evropy v desetiboji. Jenže organizátoři s více než čtyřměsíčním předstihem akci zrušili. Pro motivaci nejednoho špičkového vícebojaře velká rána. Helcelet ale v přípravě nepolevil. „Někteří kluci to vypustili, dávají se třeba dohromady zdravotně, ale já se nechci flákat, trénuju celou dobu naplno,“ říká odhodlaně.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

❤️ #family #happyday #father #daughter #trackandfield #walking #nature

Příspěvek sdílený Adam Sebastian Helcelet (@adam_sebastian_helcelet),Kvě 20, 2020 v 9:13 PDT

Proto plánuje první individuální start už tento víkend v Plzni, vícebojařům by měl být zasvěcen i jeden z červnových svazových mikromítinků.

Mistrovství republiky ve vícebojích obvykle nebývá závodem, na který by domácí elita ladila formu, nezřídka ho reprezentanti vynechávali. Letos bude na konci července v pražském Edenu vrcholem podivné sezony.

„Přípravu směřuju k němu, bude to jediný víceboj. Dva roky jsem pořádně nezávodil, tak bych letos rád udělal nějaký výkon," přitakává Helcelet.

Kulisy slavného českého momentu srovnají se zemí. Smutné, říká olympijský vítěz

Poslední povedenou sezonu zažil v roce 2017, kdy získal bronz na halovém mistrovství Evropy, v Götzisu si posunul osobní rekord na 8335 bodů, na světovém šampionátu v Londýně byl osmý. Jenže další dva roky vinou zdravotních problémů zejména s achilovkou končil desetiboje většinou předčasně.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

😍🙏🏼 pomáhá mi s tréninkem . #together #family #love #training #hardwork #trackandfield #athletics #daughter #father #nike

Příspěvek sdílený Adam Sebastian Helcelet (@adam_sebastian_helcelet),Dub 4, 2020 v 6:59 PDT

Proto když dostal tip na silového kouče Dominika Kodrase a ten mu přislíbil, že se postará o to, aby 28letý Helcelet do olympiády vydržel zdravý, a ještě se zlepšil po silové stránce, neváhal. Ostatně Kodras připravuje i nejlepšího hráče hokejové extraligy posledních let Milana Gulaše a řadu dalších fotbalistů a hokejistů.

„Radši zaklepu, ale celý podzim i jaro jsem absolvoval bez výpadku a přibral jsem na svalech, s čímž se budu muset ještě technicky vypořádat, ale díky odkladu olympiády to tak nevadí,“ popisuje Helcelet.

Jeho hlavním koučem zůstává Josef Karas, který mu v době nouzového stavu psal tréninkový plán a Helcelet ho plnil střídavě na pražském Olympu a na chalupě v malebném prostředí Českého ráje nedaleko Turnova. „Mohl jsem tam běhat po měkkém terénu v lesích, schody i kopce,“ pochvaluje si.

A výrazně víc času měl i na dvouletou dceru Evelin a manželku Denisu (dříve Rosolovou). „Jindy bych byl po soustředěních, takhle jsem mohl být s holkama a hrát si s malou, to bylo super,“ pochvaluje si Helcelet, který tak bude mít v létě i více prostoru se věnovat sportovním kempům pro děti, které chystá se svou partnerkou.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.