Světový rekordman Van Niekerk se vrátil na dráhu vítězně

Olympijský vítěz a světový rekordman v běhu na 400 metrů Wayde van Niekerk se vítězně vrátil na atletickou dráhu po vážném zranění kolena. Na mítinku v Bellinzoně vyhrál v čase 45,58 sekundy o dvě desetiny před Nizozemcem Jochemem Dobberem. Zařadil se tím na 14. místo letošních světových tabulek.

Olympijský vítěz a světový rekordman v běhu na 400 metrů Wayde van Niekerk (archivní foto)

Osmadvacetiletý jihoafrický atlet absolvoval první mezinárodní start na čtvrtce od triumfu na mistrovství světa v Londýně v roce 2017. Na comeback se připravoval dlouhou dobu v Itálii. V srpnu oznámil, že se tam během tréninku nakazil koronavirem, ale další test měl negativní. Závodit měl už před měsícem v Terstu, ale návrat ještě odložil.

Olympijský šampion z Ria de Janeiro a dvojnásobný mistr světa se vážně zranil na podzim 2017 při charitativním zápase v ragby. Od té doby se objevil po dlouhé pauze jen na dvou domácích mítincích a ke svým někdejším výkonům měl daleko. Světový rekord na 400 metrů drží časem 43,03 z Ria.

Vrcholem švýcarského mítinku byla ženská osmistovka, v níž se čtyři běžkyně dostaly pod hranici 1:59. Zvítězila Norka Hedda Hynneová v čase 1:58,10 před domácími Selinou Büchelovou a Lore Hoffmannovou a Britkou Jemmou Reekieovou.

Všechny pokořily dosud nejlepší čas sezony jiné britské běžkyně Lary Muirové, jež dosud vedla tabulky ostravským výkonem 1:58,84.