Duplantis v Římě vymazal 26 let starý světový rekord legendárního Bubky!

Řím/Praha

Švédský tyčkař Armand Duplantis sebral legendárnímu Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Na mítinku atletické Diamantové ligy v Římě dnes na druhý pokus překonal laťku ve výšce 615 centimetrů, čímž vylepšil o centimetr výkon slavného Ukrajince ze Sestriere 1994. Suverenitu dalším vítězstvím potvrdil překážkář Karsten Warholm, kterému ale světový rekord o 29 setin odolal. Jediná zástupkyně české atletiky Barbora Malíková obsadila pátou příčku v závodě čtvrtkařek ve druhém nejlepším čase kariéry 52,17.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Armand Duplantis o centimetr vylepšil světový rekord Sergeje BubkyVideo: sntv

Dvacetiletý Duplantis dvakrát v hale překonal absolutní světový rekord, který posunul na 618 centimetrů. Ve venkovní sezoně poznamenané koronavirem opakovaně útočil na Bubkovo maximum a v Římě byl úspěšný. Už jeho první pokus byl nadějný a napodruhé se přes laťku přenesl ještě s rezervou.

Dvojnásobný mistr světa Warholm znovu atakoval hranici 47 sekund, pod niž se dostali jen čtyři překážkáři v historii. Byl o setinu rychlejší než v neděli v Berlíně. Výkonem 47,07 vylepšil o 41 setin dva roky starý rekord mítinku Katařana Abderrahmana Samby.

Je to tam! Švédský tyčkař Armand Duplantis právě skočil nový světový rekord.

Malíková se pohybovala uprostřed pole a finišovala na pátém místě necelou čtvrtsekundu za medailí. Vylepšila tak šestou příčku ze své diamantové premiéry ve Stockholmu. Rychleji běžela čtvrtku jen při národním šampionátu v Plzni, odkud má osobní maximum 51,65.

„Jsem spokojená, je to můj druhý čas kariéry, trochu mě mrzí, že to nebylo pod 52 sekund, což jsem chtěla letos ještě jednou zvládnout a zafixovat si, že umím běhat takové časy,“ hodnotila opavská atletka. „V posledních 30 metrech už mi nešlo běžet, skoro jsem šla, bylo znát, že je konec sezony a síly docházejí. Ale páté místo v téhle konkurenci je fajn,“ doplnila.

S velkým náskokem 82 setin vyhrála dvaadvacetiletá Nizozemka Lieke Klaverová, která se letos jako první Evropanka dostala pod 51 sekund. Osobní rekord si vylepšila na 50,98.