Rubriky:

Atletika

Bolt letos opět poběží na Zlaté tretře

9. března 2011 13:02 - PRAHA

Světová atletická megahvězda Usain Bolt z Jamajky se také letos zúčastní mítinku Zlatá tretra, jehož jubilejní 50. ročník se bude konat 31. května. Olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman na obou sprinterských tratích bude startovat v Ostravě již popáté od roku 2006. Jakou disciplínu poběží, to zatím není jasné, v úvahu přicházejí běhy na 100, 200 a 300 metrů. V Ostravě poběží také čerstvý halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek Petr Svoboda.

 

Jan Handrejch, Právo

"Do Ostravy se vracím rád, na Zlaté tretře je vždy příjemná atmosféra a tamní diváci patří k nejlepším na světě," tlumočili organizátoři mítinku Boltův vzkaz v tiskové zprávě.

Bolt běžel na Zlaté tretře dvakrát 200 metrů, jednou stovku a loni se marně pokoušel o nejlepší světový výkon na 300 metrů. "Doufám, že vyhraji i popáté," pokračoval Bolt. "Trať pro letošní ročník ještě vybranou nemám, rozhodne to můj trenér," uvedl sprinter.

Sportovní manažer Alfonz Juck kvůli Boltovi uzpůsobil i termín závodu. "Úterý není pro Zlatou tretru úplně ideální, protože v neděli před námi je závod v Hengelu, ale tak to vychází Boltovi," upozornil Juck, že pořadatelé měli jasně stanovenou prioritu. Bolt pak poběží dva dny po Zlaté tretře ve čtvrtek v Římě, což bude další z jeho několika málo startů v sezoně, a předtím v sobotu navštíví finále Ligy mistrů v Londýně. "Jsem rád, že splnil slib, ale základem byl správný termín, který mu vyhovuje," uvedl Juck.

"Nechci říct, že to bylo jednoduché, ale ty vztahy už mezi námi jsou tak dobré, že zase tak obtížné to nebylo. Uvidíme, jakou disciplínu si vybere, budeme připraveni na cokoliv, rozhodnutí by mělo padnout do měsíce," ujistil Juck.

Cena za start Bolta se prý nemění

Bolt loni za svůj start inkasoval částku vyšší než 300.000 dolarů, cena se podle zákulisních zpráv nezmění, pokud proti Jamajčanovi nenastoupí některá z dalších sprinterských hvězd. "Já budu poslouchat Bolta a jeho trenéra. Pokud bude chtít slavného soupeře, uděláme všechno proto, aby ho měl," řekl Juck. Do programu pak připravil závod na 100 metrů bez ohledu na Boltovo rozhodnutí.

Rozpočet Zlaté tretry se kvůli padesátému ročníku navýší. "Protože pořádáme 50. ročník, bude tam větší množství slavných atletů," konstatoval manažer Miroslav Černošek. "Ještě chystáme oznámit tři čtyři největší hvězdy," doplnil Juck, který chce také pozvat některé legendy světové atletiky - Maritu Kochovou, Maurice Greenea či Hichama El Guerrouje.

Do Ostravy přijede také mistr Evropy v běhu na 110 metrů překážek Andy Turner z Velké Británie, dalším Svobodovým soupeřem bude Kubánec Dayron Robles, světový rekordman. "Já se takovým soupeřům vůbec nevyhýbám, jsem rád, že přijedou. Je to pro mě srdeční záležitost, tam chybět nemůžu. Také zkušenosti jsou k nezaplacení," uvedl Svoboda.

Již dříve organizátoři oznámili start oštěpařů Barbory Špotákové, Andrease Thorkildsena, Tera Pitkamäkiho a Petra Frydrycha. Závodit budou také čerstvá halová mistryně Evropy v běhu na 400 metrů Denisa Rosolová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.