Handicapovaný Pistorius na MS poběží finále čtvrtkařské štafety

1. září 2011 10:54 - TEGU

Tělesně postižený běžec Oscar Pistorius se ještě neprobudil z atletického snu, který prožívá na mistrovství světa v korejském Tegu. V dnešním rozběhu na 4x400 metrů se totiž významnou měrou podílel na postupu jihoafrické štafety do finále, které je na programu v sobotu.

 

Matt Dunham, ČTK/AP

Jeden z hrdinů šampionátu, který běžel semifinále individuálního závodu na 400 m, měl za sebou třetí start v Tegu a ten se mu vydařil. V rozběhu s Američany předal jako druhý a jeho kolegové Oftentse Mogawane, Willem de Beer a Shane Victor završili jeho snahu postupem.

"Je to neuvěřitelné, že si tady nakonec zaběhnu finále," prohlásil jihoafrický průkopník. "Jsem nejšťastnější a extrémně pyšný muž," dodal Pistorius.

První tělesně postižený atlet na mistrovství světa běžel úvodní úsek, aby se nepřipletl do případné kolize při předávkách. To byla podmínka mezinárodní federace IAAF, aby mohl do štafety nastoupit.

Jihoafrické čtveřici se dařilo, výkon 2:59,21 minuty je národním rekordem. "Jsem součástí týmu, který vytvořil národní rekord. Nemohl jsem si víc přát," radoval se Pistorius.

O nohy přišel jako malé dítě, neboť se narodil bez holenních kostí, k pohybu využívá karbonové protézy. Kvůli nim mu byl dlouho na závody mezi zdravými z rozhodnutí IAAF přístup zapovězen. Nakonec se čtyřiadvacetiletý Pistorius pomocí soudů domohl svého práva a nyní si plní životní sen. "Očekávali jsme, že postoupíme do finále, ale národní rekord, to je pro nás všechny velký bonus," nechal se slyšet De Beer.

Jihoafričané prohráli s favorizovanými Američany a Jamajčany, ale udrželi třetí přímou postupovou pozici. Nakonec dosáhli v rozbězích třetího času, byli lepší než Britové, Němci nebo silní Belgičané a Rusové.

"Uvědomil jsem si až dnes, že je úplně stejný jako my. Patří mezi nás, tak se na něj po dnešku dívám," řekl po rozběhu Američan Greg Nixon. "Dnes jsem s ním měl možnost hovořit a uvědomil jsem si, co to je za skvělého člověka," prohlásil.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.