Největší český závod už má nový termín. Na jaře neproběhne. Co domácí elita?

30. března 2021 17:33 - Praha
(Aktualizováno: 30. března 2021 17:49)

Nový termín má největší český běžecký závod. Místo původně plánovaného květnového data si letos běžci kvůli epidemiologické situaci musejí zapsat do diářů k Pražskému maratonu 10. říjen. Půlmaraton v ulicích metropole už byl dříve přesunut na 5. září v rámci víkendových Prague Running Games. Co to znamená pro elitní české běžce?

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Vzhledem ke stále velmi složité pandemické situaci bohužel není možné zorganizovat tak veliký a prestižní závod v tradičním květnovém termínu,” vysvětlili organizátoři s nadějí, že v říjnu už závod snad proběhne ve víceméně standardní podobě. Již registrovaní běžci si můžou svůj start přesunout na podzimní závod či na rok 2022.

Své termíny mají i tradiční půlmaratony v dalších českých městech: 26. června Karlovy Vary, 14. srpna Olomouc, 18. září Ústí nad Labem a 23. října České Budějovice.

Olympijský šampion Kipchoge se chystá na maraton do Hamburku

Přesun maratonu by mohl znamenat komplikaci pro běžce, kteří chtěli útočit na limity pro olympijské Tokio. Jenže v kalendáři seriálu RunCzech se objevila akce Battle of the Teams, kterou organizátoři plánují na 30. května. V jejím rámci by elitní běžci měli mít možnost plnit olympijské limity (2:11:30 pro muže, 2:29:30 pro ženy). Podrobnosti plánují pořadatelé teprve oznámit.

„Plánuju běžet v Praze,“ potvrdil Vít Pavlišta, mistr republiky z posledního uskutečněného závodu v roce 2019. „Pro mě je Praha srdcovka, počítám s ní, bude to vabank,“ ujistila i česká rekordmanka Eva Vrabcová, která se vrací po narození dcery Adély. Možnost plnit limity pro maratonské běžce končí poslední květnový den.

Další elitní čeští běžci už mají vybrané starty jinde. V sobotu poběží kvůli počasí odložený maraton ve švýcarském Belpu debutující Moria Stewartová, 11. dubna se představí Marcela Joglová na skvěle obsazeném závodě v Hamburku, kam se přesune rovnou ze soustředění v Keni. Ve své oblíbené destinaci se připravuje i Jiří Homoláč, který ve stejném termínu poběží v italské Sieně.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.