Proč končím? Osobní důvody, říká loučící se šéftrenér. Plány se mu realizovat nepodařilo

4. května 2021 19:06 - Praha

Před necelými dvěma lety přišel s nelehkým úkolem, navázat v roli šéftrenéra na úředničenou znavenou atletickou legendu Tomáše Dvořáka. Bývalý tyčkař Jan Netscher ve funkci i vinou koronavirové pandemie stihl jen dvě vrcholné světové soutěže, než se rozhodl skončit. Necelé tři měsíce před olympijskými hrami v Tokiu…

 

ČAS - Eduard Erben

Proč jste se rozhodl odejít z funkce šéftrenéra?

Byly tam osobní důvody, které bych nechtěl komentovat. Sednul jsem si s předsedou (Liborem Varhaníkem), kde jsme se domluvili, že skončím.

Byla to tedy vaše iniciativa?

Ano.

Netscher po necelých dvou letech končí jako šéftrenér atletů

Litujete teď, že jste se před rokem a půl role šéftrenéra ujal, nebo to byla cenná zkušenost?

Určitě bych to zařadil mezi ty zajímavé zkušenosti a nelituju, že jsem do toho šel. Byla to zajímavá práce, atletiku mám pod kůží, potkal jsem po letech spoustu přátelských lidí, s nimiž se mi dobře spolupracovalo, ale také ty, s nimiž se mi dobře nespolupracovalo.

Nakolik se vám povedlo realizovat vaše představy, s nimiž jste se funkce ujal?

Plány, které jsem měl, se mi realizovat nepodařilo. Ale do detailů bych nerad zacházel.

Hrály roli i výsledky českých atletů, které jak v Dauhá, tak v Toruni až na výjimky nebyly oslnivé?

To ne, vezměte si, kolik akcí za tu dobu proběhlo. Spíš to byla taková marná práce a boj s covidovými opatřeními, zastavením různých akcí, to nemělo se sportem moc společného. Ten rok a půl byl covidem hodně ovlivněn, to cítíme všichni. Udělala se spousta práce, která byla nakonec zbytečná a nebyla vidět, připravovali jsme věci, které se pak zrušily…

Ogrodníkovou zasáhl odchod legendy a kamaráda Fryčera. Nemohla jsem uvěřit, říká

Cítil jste podporu od samotných atletů a trenérů?

Jak od koho. I když je ta zpráva o mém konci stará pár hodin, měl jsem spoustu telefonátů a zpráv s pozitivními ohlasy. Ti, kterým udělala radost, volat nebudou… Ale bylo vidět, že některým lidem ta moje vize dávala smysl, když jsem ji s nimi probíral.

Kam vás to táhne teď? Zůstat u atletiky, vrátit se k fotbalu, kde jste byl kondičním trenérem Slavie i reprezentace…

Teď o tom nepřemýšlím. Věnoval jsem té práci dvanáct hodin denně, teď si odpočinu, vrátím se do rodinné firmy, kterou jsem rok a půl zanedbával, a pak uvidím, co bude dál.

Na atletiku se aspoň v roli nezaujatého fanouška vypravíte?

Až pomine ta covidová doba, tak určitě. Ale z Chorzóva (Světové štafety) mám teď tak prošťouraný nos, že si od povinných testů rád dám chvíli pauzu.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.