Zlatá Bára opět vítězí! Získala další titul, Maslákův rekord padl

Čtvrtkařka Barbora Malíková se kvalifikovala na olympijské hry v Tokiu. Český titul obhájila v čase 51,23, čímž o dvanáct setin pokořila limit Světové atletiky. Lada Vondrová, která může reálně pomýšlet na postup ze žebříčku, do finále nenastoupila. Čtrnáctý titul přidala do sbírky světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Ani v oštěpařském sektoru nedošlo na očekávaný duel, vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková kvůli zablokovanému krku nezávodila. Sprinter Jan Jirka vylepšil na mistrovství republiky český rekord v běhu na 200 m. Čas Pavla Masláka z roku 2017 posunul o setinu na 20,45 sekundy.

Oštěpařka Barbora Špotáková získala 14. český titul.

Dvacetiletá Malíková znovu potvrdila, že se umí připravit na vrcholné závody. Podobně jako loni v Plzni si na mistrovství republiky výrazně vylepšila osobní rekord, tentokrát z něj ubrala 42 setin. S přehledem tak překonala čas 51,35 sekundy, který dává jistotu individuálního startu v Tokiu a na který poslední rok cílila.

Nezastavilo ji ani to, že po odhlášení Vondrové běžela sólozávod. "Je to něco jiného to běžet a snít o tom čase. Chtěla jsem běžet 51,35, měla jsem to v hlavě už přes rok a minulý rok už jsem si říkala, že to je reálné. Tento rok jsem to potvrdila. Ale je něco jiného to potvrdit než si to jenom říkat v hlavě," radovala se. Mužskou čtvrtku vyhrál jednadvacetiletý Matěj Krsek v nejlepším letošním českém čase 46,40. Českého rekordmana Pavla Masláka (46,60) porazil ještě Patrik Šorm (46,47).

Maslák pak přišel o český rekord na dvoustovce. Jirka potvrdil skvělou aktuální formu. Před dvěma týdny v Ženevě se zařadil na druhé místo českých historických tabulek, když si vylepšil osobní rekord na 20,58. Ve Zlíně z něj dnes s maximální povolenou podporou větru 2,0 m/s ubral dalších 13 setin.

"Nikdy bych si nemyslel, že poběžím tak rychle. Až do letoška, teda. Pocitově to nebyla moje nejlepší dvoustovka, myslím, že tomu chybělo to po padesáti metrech trochu rozjet. Pořád je tam rezerva," řekl sedmadvacetiletý závodník. Doufá, že by ho dnešní výkon mohl posunout na OH v Tokiu. Před šampionátem byl v redukovaném žebříčku druhý pod čarou.

Za novopečeným českým rekordmanem finišoval Tomáš Němejc rovněž ve výborném čase 20,53, což ho řadí na třetí místo v české historii. Bronz získal Jiří Kubeš (20,94). Dosavadní český rekordman Maslák tentokrát na dvoustovce nestartoval.

Ani v oštěpařském sektoru nedošlo na očekávaný duel, vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková kvůli zablokovanému krku nezávodila. Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková měla nejlepší hned první pokus, kterým se letos poprvé dostala za hranici 61 metrů. Svůj nejlepší výkon této sezony vylepšila o metr a 13 centimetrů. Pak už v horkém počasí házela jen dvakrát, ale nezlepšila se. "Jsem velmi spokojená, protože v plánu bylo si vylepšit sezonní maximum a to se povedlo hned prvním hodem o více než metr," řekla.

Bronz ve své první letošní soutěži získala Irena Gillarová. Výkonem 55,70 ale výrazně zaostala za svazovým olympijským limitem 59 metrů, který by jí vzhledem k dobrému postavení v žebříčku mohl zajistit účast na OH.

Šestý domácí titul získal halový mistr Evropy ve vrhu koulí Tomáš Staněk. Stačil mu k tomu výkon 20,68. Mílařkám vyšel plánovaný útok na čas kolem 4:10. Zvítězila Diana Mezuliáníková (4:09,66) před Kristiinou Mäki (4:10,59). Bronzová Simona Vrzalová zaostala o 47 setin za svazovým olympijským limitem 4:11:00.

Mužskou patnáctistovku vyhrál Viktor Šinágl (3:42,71). Krátce po startu odstoupil Filip Sasínek, jehož domovský hodonínský stadion ve čtvrtek vážně poničilo tornádo.

Vítězný návrat zaznamenal oštěpař Jakub Vadlejch, který závodil poprvé od květnové Zlaté tretry. Pak více než měsíc léčil zraněné tříslo. Pátý český titul získal výkonem 82,03 metru. Vyrovnal tím mimo jiné světového šampiona z roku 2013 Vítězslava Veselého, který dnes skončil druhý za 81,38. Roli favorita potvrdil dálkař Radek Juška, ale osmimetrovou hranici tentokrát nepřekonal. Jeho nejdelší pokus měřil 788 centimetrů.